upscalerolex.to watches is usually well-known .

Robert Koch’a Osmanlı Nişanı - DieHaber.ComDieHaber.Com

28 Mayıs 2022 - 07:13

Robert Koch’a Osmanlı Nişanı

Dünya ülkeleri koronavirüs ile mücadelede tek başlarına hareket ederken, verem aşısını bulan Robert Koch ile ortak çalışma başlatmış, onu ödüllendirmişti

Robert Koch’a Osmanlı Nişanı
Son Güncelleme :

20 Nisan 2020 - 18:28

AMERİKA Birleşik Devletleri’nin (ABD) koronavirüs aşısı üzerindeki her çalışmayı sahiplenmek isterken ve dayanışma unutulmuşken Osmanlı 2. Abdulhamid döneminde örnek olacak bir çalışmaya imza atmıştı. Almanya’da koronavirüsü yöneten Robert Koch Enstitüsü’nün kurucusu Robert Koch’u ilk tebrik eden ve heyet gönderen Osmanlı olmuştu.

EN ÖNEMLİ NİŞANI GÖNDERDİ

Verem mikrobu ve ilacını bulan Dr. Robert Koch’u ilgiyle takip eden 2. Abdülhamid, Koch ile görüşmek için Osmanlı tıp ve bilim adamlarından oluşan bir heyetini Dr. Hüseyin Hulki Bey’in başkanlığında Berlin’e gönderdi. Heyet, Koch ile uzun görüşmeler yaptı. Osmanlı topraklarında cüzzam ile verem arasındaki ilişkiyi incelyen heyet Koch’un görüşlerini aldı ve 2. Abdulhamid’in birinci rütbe Osmanlı Nişanı’nı takdim etti.

İLACI İSTANBUL’A GÖNDERDİ

Dr. Koch da teşekkür mahiyetinde ilacının İstanbul’daki cüzzam hastaları üzerinde denenmesini ve sonuçlarının kendisine iletilmesini istedi. Baktriyolojinin kurucusu sayılan Alman hekim, verem, kolera mikrobunu buldu, aşılarını geliştirdi. 1891 yılında Robert Koch Enstitüsü’nü kuran Koch, enstitüyü 1904’e kadar yönetti. Enstitüye 1905 yılında Nobel Tıp Ödülü verildi. Koch, 27 Mayıs 1910 günü Baden Baden kentinde öldü. (HABERCİ-GAZETE)

YORUM YAP