Premier League'in başarısının sırları - DieHaber.ComDieHaber.Com

19 Ocak 2021 - 05:59

Premier League’in başarısının sırları

Premier League’in kurucularından, Arsenal ve Football Association (FA) Eski Başkan Yardımcısı, şu anki Premier League ve FA Elçisi David Dein, İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü tarafından düzenlenen webinarda Premier League’in başarısının altında yatan sebepleri açıkladı

reklam
Premier League’in başarısının sırları
Son Güncelleme :

25 Haziran 2020 - 0:50

reklam

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü, düzenlediği online etkinlikte futbol dünyasında çığır açan Premier League’in kurucularından, Arsenal ve Football Association (FA) Eski Başkan Yardımcısı, şu anki Premier League ve FA Elçisi David Dein ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve başarılı İş İnsanı Ali Koç‘u ağırladı. TRT World Spor Sunucusu ve Gazeteci Samantha Johnson‘un moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, büyük bir başarı hikayesi olan Premier League’in kuruluşu ile 1980’lerin sonundan bu yana futbol dünyasının ve ekonomisinin çarpıcı değişimi ele alındı.

Webinarın açılış konuşmasını yapan Ali Koç, dostu ve mentoru olarak tanımladığı David Dein’in futbol dünyasındaki başarılı adımlarını aktardı. David Dein’in kariyeri boyunca sadece ülkesinde futbolun gelişimi için değil, küresel futbol sektörünün büyümesi için önemli çalışmalara imza attığının altına çizen Ali Koç, David Dein’in Arsenal’le özdeşleşen bir isim olduğunu belirtti. Koç, Dein’in kariyeri hakkında şu bilgileri verdi: “David Dein, 1983 yılında Arsenal’e katıldı. 2007’ye kadar takımın başkan yardımcılığını yaptı. Kulübün sadece yönetici kadrosunda değildi, aynı zamanda yüzde 42’lik bir payla kulübün sahibi oldu. FA’in başkan yardımcılığını üstlendi. Arsenal’e o dönem az bilinen ancak sonra futbol tarihinin efsane teknik adamları arasına giren Arsène Wenger’i getiren isim oldu. David Dein döneminde takım 18 kupa kazandı. Gerçek bir futbol vizyoneri olan David Dein, aynı zamanda başta futbol kulüpleri aracılığıyla antrenörlük dersleri sunarak mahkumlara eğitim ve iş olanağı sağlayan Twinning Projesi olmak üzere, pek çok KSS projesine de imza atmıştır.” Ali Koç, Dein’in yenilikçiliğine dikkat çekerek, futbol dünyasına gol çizgisi teknolojisini ve serbest vuruş noktası belirleme spreyini kazandıran kişi olduğunu belirtti.

Devrimsel bir adımla yeni lig

David Dein, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç tarafından tanıtıldıktan sonra, Premier League’in başarısının altında yatan sebepleri açıkladı ve Premier League’in geldiği noktayı beklentilerin üzerinde gerçekleşen bir başarı hikayesi olarak nitelendirdi. 1980’lerde futbol dünyasındaki olumsuzluklara dikkat çeken Dein, saha içinde ve dışında şiddet ile holiganlığın yükseldiği bu dönemde, kadın ve çocuk seyircilerin güvenlik endişesiyle stadyuma gelemediğini belirtti. 1989’da 96 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan Hillsborough faciasıyla her şeyin daha da kötüye gittiğini söyleyen Dein, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu talihsiz trajedi sonrasında stadyumlarda oturmalı düzene geçildi. O dönemde 4 ligde 92 profesyonel takım yer alıyordu. Devrimsel bir adımla birinci ligdeki 22 takımı alarak yepyeni bir lig kurmaya karar verdik. Premier League’i kurduk ve her şeye yeniden başladık. Olabileceğinizin en iyisi olun. Çünkü en iyi olursanız, ilgi artar, bu da yayın geliri, reklam ve sponsorluklar üzerinden gelir elde etmenizi sağlar. Biz de bunu hedefledik. En iyi şovu sunmayı hedefledik. TV yayınını arkamıza alırsak, ticari bir başarı kazanacağımızı biliyorduk. Formalarımızın üzerine sponsorluklar alarak desteği arttırdık. Şu anda Premier League maçlarını Sky Sports, BT Sport ve Amazon Prime olmak üzere üç ayrı kanal yayınlarken, BBC Sport ve talkSport da radyo üzerinden maç anlatımı haklarına sahip. Türkiye benim ikinci vatanım, sık gelirim. Yine Londra’dan İstanbul’a Türk Hava Yollarıyla yaptığım bir seyahatimde canlı yayında Liverpool- Sheffield United maçını izledim. Bununla birlikte sosyal sorumluluk çalışmalarına ağırlık verdik. Toplumun size verdiklerini, sosyal sorumluluk çalışmalarıyla topluma döndürmelisiniz. Aslında tüm bu adımlar, bir döngüyü oluşturur.”

Bu adımlar sonucunda geldikleri noktayı rakamlarla aktaran Dein, “2018-19 sezonu boyunca toplam 1072 gol atıldı. Altyapıdan 41 yeni oyuncu lige katıldı. Yapılan transferler sonucu 65 ülkeden futbolcular ligde yer aldı. Stadyum doluluk oranı ligin başladığı 1992-93 sezonunda yüzde 69,6 iken yüzde 95’e yükseldi. O dönem 21 bin 125 olan ortalama katılımcı sayımız 38 bin 495’e ulaştı. Premier League’i yayınlayan ülkelerin sayısı hiç yokken 189’a çıktı. Gelir ise 40 milyon sterlin iken 5 milyar sterlin oldu. Geldiğimiz noktada dünya çapında 1,3 milyar izleyiciye ulaşıyoruz” dedi.

Takımların daha iyiye ulaşması için altın öğütler

Dünya çapında liglerin ve takımların daha başarılı olması için önerilerini paylaşan Dein, takımların altyapı çalışmalarının önemine dikkat çekerek “Kendi oyuncularınızı yetiştirmelisiniz. Şu anda Premier League takımlarının antrenman tesislerine baktığınız zaman, akademi sporcularının en iyi şartlarda yetiştiğini görebiliyorsunuz” dedi. Kadın futbolunun gelişimine değinen Dein, bu konuda ise “Kadın futbolu, Birleşik Krallık’ta en hızlı büyüyen spor dalı konumunda bulunuyor. 1 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın futbol oynuyor. 2011’de 8 takımdan oluşan lig, 2019-20 sezonunda 21 takıma sahip iki lig haline geldi. Kadın futbolunun daha fazla yaygınlaştırılması ve tanıtımının yapılması adına, erkek futbolunda Dünya Kupası’na katılan her ulusal takımın bir Ulusal Kadın Futbol Milli Takımı’na sahip olması zorunluğunun geldiğini görmek istiyorum” şeklinde konuştu. Dein sözlerini şöyle sürdürdü: “Premier League’de oynayan tüm oyuncular milyoner. Milyonerleri nasıl motive edebilirsiniz? İlk olarak gurur; futbolcular yaptıkları işten gurur duymalı. İkincisi saygınlık; kazanılması çok zor bir olgudur. Thierry Henry ve Dennis Bergkamp’ın dünyanın en iyilerinden olmalarına rağmen her idman sonrası yaptıkları ekstra çalışmaları görmeliydiniz! Son olarak da başarıyla doğru orantılı finansal teşvikler ve başarılı olmanın, kupa kazanmanın çekiciliği.”

Futbolda ilerlemek için gelişim şart

David Dein, “Evet, her sabah uyanıyorum ve oyunun nasıl geliştirilebileceğini düşünüyorum?Oyunda teknolojiyi kullanmanın büyük bir destekçisiyim ve VAR’ın ileriye giden yol olduğuna inanıyorum. Hakemlerin yardıma ihtiyacı var! VAR’dan önce hakemler her 3 oyunda bir, sonucu değiştiren bir hata yapıyordu. Her şey daha iyisi için değişiyor. Büyük kararları doğru şekilde almalıyız!” dedi. Etkinliğin sonunda düzenlenen soru cevap bölümünde David Dein, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Sorulardan ilki, David Dein’in önümüzdeki dönemde futbolda ne gibi gelişmeler görmek isteyeceği yönündeydi. Dein bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Yaşamda hiçbir şey aynı kalmaz, dolayısıyla ilerlemek için gelişim şarttır. Bu bağlamda benim de futbolda görmek istediğim birkaç yenilik mevcut. İlk olarak, sezonun takvime nasıl daha dengeli şekilde yayılabileceğinin tartışılması gerekli. Şahsen, sezonun yeniden düzenlenmesini ve daha geniş bir takvime yayılmasını görmeyi arzu ediyorum. Şu anda Premier League, ağustos ayında başlıyor ve mayıs ayında sona eriyor. Ancak yaz maçlarını ve Dünya Kupası gibi etkinlikleri seven birisi olarak niye bunu sürekli hale getiremiyoruz ve tüm yazı da kapsayacak daha geniş bir futbol takvimi hazırlayamıyoruz bilemiyorum. Görmek istediğim bir diğer yenilik ise “Bağımsız Süre Tutma” (Independent Time Keeping) adını verdiğim bir değişiklik. Bu değişiklik hakemlere de yardımcı olacak bir özellik. Şu anda hakemler her maçın sonuna genellikle 2, 3 veya 5 dakika ekliyorlar ve bu neredeyse tamamıyla tahmini bir şekilde yapılıyor. Hakemler zaten sahadaki en meşgul insanlar ve bağımsız başka bir mekanizma ile süre tutma sağlansa, maç süreleri çok daha adil ve gerçekçi olabilir. Bu noktada, topun gerçekten oyunda kaldığı süre yani “Saf Süre” de önem kazanıyor. Premier League’de 90 dakikalık maçlarda saf süre şu anda 58 ila 60 dakika civarındadır. Dolayısıyla örneğin top her dışarı çıktığında veya oyun durduğunda oyun süresini durduran bağımsız süre tutma mekanizması olsa, her maçın sonuna ne kadar eklenmesi gerektiğini de net olarak bilebiliriz. Bir golün atılması yalnızca 20 saniye sürebiliyor, bu yüzden kesinlik çok önemli. Ayrıca büyük liglerdeki tüm takımların, özellikle de VAR uygulanan tüm maçlarda stadyumlarına dev ekran koymasının zorunlu hale getirilmesi de önerebileceğim bir değişiklik. Böylece seyirciler maç içerisindeki tüm kararları çok daha net görebilecekler.Yine taç atışlarının yeniden düzenlenmesi de görmek istediğim bir değişiklik zira şu anda taç atışı kullanan takım aslında sahada 1 kişi eksik kalıyor. Taç atışı kullanan bir oyuncu, kaleci hariç 9 takım arkadaşından birisine pas vermeye çalışırken rakip ise yine kaleci hariç sahada 10 kişi ile pozisyon alıyor.” Katılımcılardan gelen bir başka soru ise David Dein’in ekip çalışmasına bir örnek verip veremeyeceği üzerineydi. Dein, ekip çalışması ve başarı üzerine vereceği örneğin Bilgi Üniversitesi etkinliğinde ilk defa anlatacağı bir anısı olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“2003 – 2004 sezonunda Arsenal takımı olarak oynadığımız 49 maçta yenilmeyen bir takımımız vardı. Yıllar sonra, Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası esnasında ben de bir akşam yemeği daveti veriyordum ve 10 yıl önceki o yenilmez takımın üç üyesiyle, Edu, Silvinho ve Silva ile aynı masadaydık. Gilberto Silva’ya dönüp bana biraz o takımdan bahseder misin, sizi özel yapan neydi dedim. Gilberto Silva da her maç öncesinde aynı dizilim ile tek sıra halinde tüneldeki yerlerini aldıklarını ve her oyuncunun sahaya çıkmadan hemen önce arkasındaki takım arkadaşına dönüp “Hadi bu işi bitirelim” şeklinde başıyla onaylayan bir işaret yaptığını söyledi. Sonra hep beraber dönüp rakip takım oyuncularına baktıklarında gözlerinde sadece korkuyu görüyorlarmış. İşte bu takım oyunu ve ekip çalışmasının en çarpıcı örneklerinden birisi.”

reklam

FİKSTÜR - 15 Ocak 2021 Cuma

Tümünü Gör

22:45

LaziovsRoma

YORUM YAP

reklam
# TAKIMLAR O AV P
1 Beşiktaş 18 20 38
2 Fenerbahçe 18 16 38
3 Gaziantep FK 18 13 34
4 Galatasaray 18 18 33
5 Hatayspor 18 5 31
6 Alanyaspor 18 13 30
7 Fatih Karagümrük 18 6 27
8 Trabzonspor 18 -1 27
9 Antalyaspor 19 -6 25
10 Yeni Malatyaspor 18 1 24
11 Sivasspor 18 -2 23
12 Başakşehir FK 18 -4 23
13 Konyaspor 18 2 22
14 Göztepe 18 2 22
15 Kasımpaşa 18 -8 22
16 Çaykur Rizespor 18 -11 21
17 Gençlerbirliği 18 -15 19
18 Kayserispor 18 -11 16
19 BB Erzurumspor 19 -16 16
20 MKE Ankaragücü 18 -9 15
21 Denizlispor 18 -13 14
# TAKIMLAR O AV P
1 Giresunspor 17 12 35
2 İstanbulspor 17 18 34
3 Samsunspor 17 8 33
4 Altay 17 14 32
5 Adana Demirspor 17 14 31
6 Tuzlaspor 17 3 30
7 Ankara Keçiörengücü 17 9 28
8 Altınordu 17 0 28
9 Bursaspor 17 4 27
10 Bandırmaspor 17 3 24
11 Adanaspor 17 2 21
12 Ümraniyespor 17 -8 20
13 Boluspor 17 -2 19
14 Menemenspor 17 -10 16
15 Balıkesirspor 17 -12 16
16 Akhisarspor 17 -12 13
17 Ankaraspor 17 -19 9
18 Eskişehirspor 17 -24 3
# TAKIMLAR O AV P
1 Manisa FK 18 42 48
2 Samsunspor 28 53 73
3 Hekimoğlu Trabzon 18 21 37
4 24Erzincanspor 18 16 36
5 Sarıyer 18 18 35
6 Uşak Spor 18 12 33
7 Kocaelispor 18 6 32
8 Amed Sportif 18 2 28
9 Tarsus İdman Yurdu 28 6 43
10 Çorum FK 18 13 26
11 Pendikspor 28 1 40
12 Ankara Demirspor 18 6 25
13 Afjet Afyonspor 17 -4 24
14 Kahramanmaraşspor 18 -3 23
15 Sancaktepe FK 17 -4 21
16 1922 Konyaspor 28 -7 33
17 İnegölspor 18 -6 18
18 Kırklarelispor 28 -16 33
19 Zonguldak Kömürspor 18 -10 17
20 Ergene Velimeşe 18 -17 14
21 Mamak FK 28 -4 31
22 Niğde Anadolu FK 17 -16 12
23 Hacettepe Spor 18 -20 9
24 Gümüşhanespor 18 -23 9
25 Şanlıurfaspor 17 -33 5
# TAKIMLAR O AV P
1 Bandırmaspor 28 32 60
2 Eyüpspor 19 31 47
3 Ankara Demirspor 28 25 57
4 Van Spor 19 12 37
5 Turgutluspor 19 -6 36
6 Sakaryaspor 19 12 35
7 Tuzlaspor 28 20 53
8 Kırşehir Belediyespor 19 12 33
9 Pazarspor 19 7 33
10 Kırklarelispor 19 8 30
11 Bodrumspor 19 14 29
12 Uşak Spor 28 9 44
13 Kahramanmaraşspor 28 -2 41
14 Serik Belediyespor 19 7 29
15 Ergene Velimeşe 28 9 37
16 Tarsus İdman Yurdu 19 8 27
17 Sivas Belediyespor 19 8 26
18 Karacabey Belediyespor 19 3 26
19 Etimesgut Belediyespor 19 -2 24
20 Pendikspor 19 1 20
21 1922 Konyaspor 19 0 19
22 Kastamonuspor 19 -11 19
23 Niğde Anadolu FK 28 -24 17
24 Mamak FK 19 -24 19
25 Elazığspor 19 -10 18
26 Bayburt Özel İdare Spor 19 -19 14
27 Kardemir Karabükspor 19 -51 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Atletico Madrid 16 25 41
2 Real Madrid 18 15 37
3 Barcelona 18 20 34
4 Villarreal 18 9 32
5 Real Sociedad 19 13 30
6 Sevilla 17 6 30
7 Granada 18 -8 27
8 Celta Vigo 18 -6 23
9 Cadiz 18 -7 23
10 Real Betis 18 -9 23
11 Levante 17 -1 21
12 Athletic Bilbao 18 -1 21
13 Getafe 17 -3 20
14 Valencia 18 -1 19
15 Eibar 18 -3 19
16 Deportivo Alaves 18 -7 18
17 Valladolid 18 -9 18
18 Elche 16 -7 16
19 Osasuna 18 -12 15
20 Huesca 18 -14 12
# TAKIMLAR O AV P
1 Bayern München 16 23 36
2 RB Leipzig 16 14 32
3 Bayer Leverkusen 16 14 29
4 Borussia Dortmund 16 12 29
5 Union Berlin 16 12 28
6 Wolfsburg 16 5 26
7 Eintracht Frankfurt 16 4 26
8 Mönchengladbach 16 4 25
9 Freiburg 16 3 23
10 Stuttgart 16 8 22
11 Augsburg 16 -8 19
12 Werder Bremen 16 -5 18
13 Hertha Berlin 16 -2 17
14 Hoffenheim 16 -8 16
15 Arminia Bielefeld 16 -14 14
16 Köln 16 -14 12
17 Mainz 05 16 -19 7
18 Schalke 04 16 -29 7
# TAKIMLAR O AV P
1 Manchester United 18 10 37
2 Manchester City 17 16 35
3 Leicester City 18 12 35
4 Liverpool 18 16 34
5 Tottenham 18 16 33
6 Everton 17 7 32
7 Chelsea 18 12 29
8 Southampton 18 5 29
9 West Ham United 18 4 29
10 Aston Villa 15 13 26
11 Arsenal 18 1 24
12 Leeds United 18 -4 23
13 Crystal Palace 19 -11 23
14 Wolverhampton 19 -8 22
15 Newcastle United 17 -9 19
16 Brighton & Hove Albion 19 -7 17
17 Burnley 17 -13 16
18 Fulham 17 -11 12
19 West Bromwich 18 -27 11
20 Sheffield United 19 -22 5
# TAKIMLAR O AV P
1 Milan 17 18 40
2 Inter 18 22 40
3 Napoli 17 24 34
4 Roma 18 8 34
5 Juventus 17 17 33
6 Atalanta 17 18 32
7 Lazio 18 5 31
8 Sassuolo 18 4 30
9 Hellas Verona 18 5 27
10 Sampdoria 18 -1 23
11 Benevento 18 -13 21
12 Bologna 18 -7 20
13 Spezia 18 -9 18
14 Fiorentina 18 -11 18
15 Udinese 17 -8 16
16 Genoa 18 -12 15
17 Cagliari 17 -11 14
18 Torino 18 -9 13
19 Parma 18 -20 13
20 Crotone 18 -20 12
reklam