Birleşik Krallık'ta May'in partisi kazandı ama!DieHaber.Com

18 Eylül 2021 - 02:02

İngiltere'de May'in partisi kazandı ama!

İngiltere seçimlerinin sandık çıkışı anketlerine göre Başbakan May’in partisi seçimden birinci çıktı ancak tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu yakalayamadı. May 314 vekil çıkarabildi.

İngiltere'de May'in partisi kazandı ama!
Son Güncelleme :

09 Haziran 2017 - 0:57

İNGİLTERE, İskoçya,  Galler ve  Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta yaklaşık 47 milyon seçmen, yerel saatle 07.00’den 22.00’ye kadar oy kullandı. Sonuçların, bu sabaha karşı netleşmesi bekleniyor.

İngiltere’de hüsran

Ancak sandık çıkış anketleri, kesin olmasa da sonuçları açıkladı. Buna göre İngiltere’de büyük umutlarla tek başına iktidar için erken genel seçime gitme kararı alan  Theresa May, hayal kırıklığına uğradı. Seçimlerden birinci olarak çıkan May, tek başına hükümet için gerekli olan çoğunluğu elde edemiyor.

314 vekil çıkarabildi

Birleşik Krallık’ta yapılan erken genel seçimde sandık çıkış anketlerine göre iktidar partisi tek başına hükümet kuracak 326 milletvekiline ulaşamıyor. Ankete göre iktidardaki Muhafazakar Parti 314, ana muhalefetteki  İşçi Partisi 266 milletvekili çıkarıyor.

Başbakan  Theresa May’in 18 Nisan’da açıkladığı erken seçim kararıyla girilen seçim yarışında, 68 siyasi parti yer aldı. Parlamentodaki 650 milletvekilliği için 191’i bağımsız toplam 3 bin 304 aday yarıştı. Parlamento, seçimle gelen Avam Kamarası ile atanan ve sadece sınırlı denetleme yetkisi bulunan Lordlar Kamarasından oluşuyor. Avam Kamarası üyeleri 5 yılda bir seçiliyor. Ülkede seçim sistemi dar bölge ve çoğunluk esasına dayanıyor. 650 seçim bölgesinde en fazla oy alan aday parlamentoya giriyor.  Hükümet kurmak için 326 milletvekilinin desteğinin bulunması gerekiyor.

Parlamento,  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından 19 Haziran’da açılacak. Hükümetin de o tarihe kadar kurulması bekleniyor. Katılımın yüzde 66 olduğu 2015 yılındaki son genel seçimde Muhafazakar Parti 330 milletvekili çıkararak tek başına iktidara gelmişti.

YORUM YAP