upscalerolex.to watches is usually well-known .

Köln DİTİB Merkez Camii’nde aşure ikram edildi - DieHaber.ComDieHaber.Com

5 Temmuz 2022 - 09:26

Köln DİTİB Merkez Camii’nde aşure ikram edildi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Muharrem ayı dolayısıyla cemaate aşure ikram etti.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde aşure ikram edildi
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 17:12

Köln DİTİB Merkez Camii’nde cuma namazı sonrası DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, cemaate kendi eliyle aşure ikram etti.

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek’in de hazır bulunduğu ikramda, yaklaşık 2 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Muharrem ayı Müslümanlar için dini, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimi olduğunu söyleyen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Muharrem ayı pek çok peygamberin hayatında önemli yer edinmiş bir gündür bir aydır. Güzel ve sevinçli olayların yaşandığı gibi üzüntülü olayların da yaşandığı bir aydır. Sevinç ile hüzün bir arada yaşadığımız bir günü idrak ediyoruz. Elbette Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi bugün için bizim hafızalarımızda, vicdanlarımızda en acı olayımızdır” dedi.

Farklılıkların bir araya gelip yeni bir tat, yeni bir lezzet oluşturduğunu belirten Türkmen, “Aşure aslında farklılıkların bir ayrışmaya değil aynı zamanda bir tada ve neşeye de dönüşeceğinin en güzel göstergelerinden bir tanesidir. O nedenle geleneksel aşuremizi burada ikram ediyoruz. Farklılıkların bir araya gelip yeni bir tat, yeni bir lezzet oluşturabileceğini insanlara göstermek istedik. Bugünden sonra Muharrem ayının ve aşure günlerinin insanlığın hep hayrına, sevincine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Kerbela gibi üzüntülü olayların alemi İslam-ı ve bütün insanlığı üzen olayların yaşanmamasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muharrem ayının bereket, huzur ve barış getirmesini dileyen Türkmen, “Tüm İslam aleminin Muharrem ayını tebrik ediyorum” diye konuştu.

Camide ikram edilen aşure dağıtımına cemaat yoğun ilgi gösterdi. Aşureden alan cemaat ise etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

YORUM YAP