Kayıp mülteci çocukları çete kaçırıyormuş - DieHaber.ComDieHaber.Com

4 Aralık 2021 - 11:42

Kayıp mülteci çocukları çete kaçırıyormuş

AVRUPA Polis Teşkilatı (EUROPOL) çocuk ticareti yaptığı belirlenen büyük bir çeteyi çökertti. EUROPOL’ün yönetiminde 12 ayrı ülkede eşzamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Kayıp mülteci çocukları çete kaçırıyormuş
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 20:34

Yaklaşık 5 bin 400 polisin katıldığı baskında organize suç çetesinin 388 mensubu gözaltına alındı. Suç çetesinin özellikle çocuk kaçırdığı ortaya çıktı. Çetenin bir nevi uzmanlık alanı haline getirdiği çocuk kaçırma işinde toplam 250 çocuk kaçırdığı belirlendi.

Çetenin çocukları kaçırarak cinsel istismarda bulunduğu gibi, seks kölesi olarak sattığı, işçi ve dilenci olarak çalıştırdığı saptandı. Avrupa Polis Teşkilatı, bu çocukların büyük bölümünün Avrupa ülkelerine gelip de esrarengiz şekilde ortadan kaybolan mülteci çocuklar olduğunu ortaya çıkarttı. Bazı çocuklar ailelerinden koparılırken, diğer çocuklar da refakatsiz olarak geldikleri Avrupa’da insan taciri çetelerin eline düşmüş oldu.

250 çocuğun dörtte birinin reyit olmadığı, yaklaşık 100 çocuğun ise yaşının bile bilinmediği açıklandı. EUROPOL’ün verdiği bilgilere göre Avrupa genelinde 170 bin refakatsiz çocuk bulunurken, toplamda da 11 binden fazla çocuk kayıp.

YORUM YAP