Karara uymayanlara Ekim ayından itibaren 150 Euro ceza - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Karara uymayanlara Ekim ayından itibaren 150 Euro ceza

Bu haber 09 Mayıs 2017 - 19:00 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Avusturya’da yüzün tamamının örtülmesini yasaklayan kanun teklifi, ulusal mecliste koalisyonu oluşturan partilerinin oylarıyla kabul edildi. Yasak, ekim ayından itibaren uygulanacak.

Avusturya Ulusal Meclisi medya biriminden yapılan açıklamada; yeni uyum paketi kapsamında getirilen sunulan kanun tasarısının, hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Avusturya Halk Partisinin (ÖVP) oyları ile meclisten geçtiği belirtildi.

“Ekim ayı itibarıyla herhangi bir nesne ile yüzün tanınmayacak şekilde örtülmesi veya saklanması 150 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacak” denilen açıklamada, yasağın toplu taşıma araçları dahil, mahkeme, okul ve üniversitelerde de uygulanacağı kaydedildi.
Açıklamada, yasağın sağlık, spor ve kültürel nedenlerle kask, maske gibi yüzün tanınmasına engelleyen unsurları kapsamadığı vurgulandı.
SIĞINMACILARA DİL KURSU
Açıklamada, yeni uyum yasası kapsamında sığınmacılar başta olmak üzere yabancılara yönelik Almancanın yanı sıra Avusturya değerlerini anlatan kursların da verileceği duyuruldu. Ayrıca yasa kapsamında radikal fikirleri içeren kitap, dergi gibi yazılı metinlerin topluma açık yerlerde dağıtılması da yasaklanıyor.