İş Ajansı öğrencinin tabletini ödemek zorunda değil - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 01:07

İş Ajansı öğrencinin tabletini ödemek zorunda değil

Almanya’da koronavirüs salgınında kapanan okullar nedeniyle uzaktan eğitim için öğrenci olan çocuğuna tablet satın alan ve parasını İş Ajansı’ndan isteyen ailenin talebi mahkeme tarafından ret edildi. 

İş Ajansı öğrencinin tabletini ödemek zorunda değil
Son Güncelleme :

23 Ocak 2021 - 0:37

Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal Mahkemesi’nde görülen davada Hartz IV alıcısı ailenin öğrenci olan çocuğunun okulu kapandıktan sonra tablet ile uzaktan eğitime okul karar verdi. Hartz IV alan aile kızları için satın aldığı ve 460 euro tutardaki tabletin parasını İş Ajansı’ndan talep etti. Ancak İş Ajansının talebi kabul etmemesi üzerine aile mahkemeye başvurdu.  

Mahkeme ise tabletin gerekli bir ders aracı olmadığını gerekçe göstererek Hartz IV alıcısı ailenin talebini ret etti. Mahkeme ayrıca tablet gibi bir aracın Hartz IV alan bir aile için lüks olduğuna hükmederek dijital cihazların ailenin standart gelirinden karşılanması gereğine değindi. 

Mahkeme, okulların öğretim için ihtiyaç duyulan ek ekipmanı sağlamanın okul yönetiminin sorumluluğunda olduğunu belirterek bu masrafların ailelere veya İş Ajansı’na yüklenmemesini ifade etti. Okulun ücretsiz tablet ödünç verebileceği de aktarıldı. (L 7 AS 66/19)

YORUM YAP