Hollanda coffeeshop'lara kilit vurdu - DieHaber.ComDieHaber.Com

4 Aralık 2021 - 11:06

Hollanda coffeeshop’lara kilit vurdu

Hollanda 1970’te yasal hale getirdiği uyuşturucu satılıp tüketilen kafeleri (coffeeshop) kapatıyor.

Hollanda coffeeshop’lara kilit vurdu
Son Güncelleme :

09 Ocak 2021 - 20:37

Adeta turist mıknatısı olan kafeler, yabancılara kapılarını kapatırken, yerli halk verilecek üye kimliği ile bu kafelere giriş yapabilecek.

Amsterdam Belediyesi’nin açıkladığı ve şu an sadece kenti kapsayan kararda amaç uyuşturucu turizmini durdurmak. Kentin Belediye Başkanı Femke Halsema, “Sözde esrar turizmi kentte büyük sorunlara neden oluyor. Biz turistlerin sokaklarımızda sarhoş ve uyuşturucu etkisi altında dolaşmalarını istemiyoruz” dedi.

Söz konusu karar, savcılık, emniyet ve vatandaşlarca da destekleniyor. Koronavirüs pandemisinden önce 700 bin nüfuslu kente bir yılda yaklaşık 10 milyon turist gelmişti. Bu turistlerin büyük çoğunluğu bir araştırmaya göre, esrar içilen kafeleri ziyaret amacıyla kentte bulunduğunu ifade etmişti.

Kovid-19 pandemisinde bile insanların içecekleri esrarı yanlarında getirmesi şartı ile açık tutulan 166 kafeye dönük yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği ise henüz netlik kazanmadı. Söz konusu kafelere, Almanya, Belçika, Fransa’dan karayoluyla sadece esrar içmek için gidiliyordu. İngiltere’den ucuz uçak bileyi datan havayolları da kente bu kafeler için turist taşıyordu. (Gündem Almanya)

YORUM YAP