Hedef Türk çocuklarının eğitimde başarılı olmaları - DieHaber.ComDieHaber.Com

6 Mart 2021 - 10:33

Hedef Türk çocuklarının eğitimde başarılı olmaları

Frankfurt Başkonsolosluğu’nda sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelen Berlin T.C Eğitim Müşaviri Prof. Dr Cemal Yıldız, Türk çocuklarının eğitimli olmalarını istediklerini belirtip, “Hedefimiz çocuklarımızın eğitimli başarılı bir birey olmaları” dedi.    

Hedef Türk çocuklarının eğitimde başarılı olmaları
Son Güncelleme :

12 Eylül 2018 - 14:34

TÜRKİYE Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Frankfurt Başkonsolosluğu’nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek, başta Hessen Eyaleti olmak üzere Almanya’ daki okullarda verilen Türkçe dersleri hakkında bilgi verip görüş alışverişinde bulundu.
“Eğitim, yine Eğitim” diyerek Almanya’daki Türkçe ve Türk kültürü eğitimine dikkat çeken Prof.Dr. Yıldız, “Hedefimiz ve Almanya´da yaşayan Türk çocuklarının okul başarılarını artırmak olmalı” dedi.
Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran’ında katıldığı toplantıda Almanya’da eyaletlerde verilen Türkçe Anadili Dersleri eğitim müfredatının uzmanların çalışmalarıyla değiştirildiğini belirten Prof. Dr. Cemal Yıldız,” İlgili ilgisiz kişi ve kurumların eleştirilerde bulunduğu Türkçe müfredatımız 1999’da hazırlanıp on yıl sonra 2019’da kısmen yenilenmişti. Fakat mevcut duruma cevap veremiyordu. İhtiyaç üzerine günümüze cevap verecek bir müfredat hazırlandı” dedi.
Göreve geldiği 2014 yılında Almanya’da sadece bir tane olan eğitim ataşesinin Berlin hariç tüm konsolosluklarda görev yaptığını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir dönem ataşeliklerden mahrum kalan Almanya’da bu sorun çözüldü. Burada ihtiyaç duyulduğu takdirde Türkiye’den öğretmen takviyesi yapmaya hazırız . Çocuklarımızı anadillerini öğrenme hakkından mahrum bırakamayız”.

Yaz okullarında Türkçe kursları

DİTİB’e bağlı camilerde haftalık yaz okulu projesi başlatıldığını dile getiren Yıldız, “Değişik eyaletlerden dönem sonunda okul tatillerinde Türkçe derslerine katılım sağlayan öğrencilerin dönüşümlü olarak yaz okuluna alınarak Türkçelerini geliştirici programlar eşiğinde kalmalarını sağlayacağız. Daha sonraları tüm Avrupa ülkelerinden öğrencilere de bu proje uygulanacak.” dedi. T.C Milli Eğitim Bakanlığı’nın Anadolu Üniversitesi İşbirliği’nde Açık Öğretim Ortaokulu ve Lisesi Batı Avrupa Programları’nın bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Yıldız, “Batı Avrupa’da bulundukları ülkelerde lise ve dengi bir okulu mezun olmayan dolayısıyla üniversiteye gitmeye hak kazanamamış gençlerimiz için bu fırsat önemli bir hizmet. Batı Avrupa’da yaşayan en az ortaokul mezunu olan gençlerimiz en son 21 Eylül 2018 tarihine kadar http://bap.anadolu.edu.tr adresi üzerinden başvuru yapıp kayıt olabilirler” dedi.

Veliler duyarlı olmalı

Aynı zamanda bir dilbilimci olan Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, öğrencilerin başarılarının ve Türkçe derslerine katılımın artırılması için velilerin anadili konusunda duyarlı davranması gerektiğini belirti. Prof. Dr. Yıldız , “Eğitimin eyalet hükümetlerince yürütüldüğü Almanya’da anadili derslerinin verdirilmesi için velilerimize büyük görev düşmekte. Derslerin verdirilmesi için öncelikle velinin istemesi, bunu okul idaresine bildirmesi gerekiyor. Veliler Almanca bilmiyorsa dahi toplantılara gitmelerinde fayda var. Çocukların başarı durumu ne olursa olsun, toplantılarına katılmalı” diyerek öğrencilerin eğitimindeki başarısında okul ve öğretmen kadar ailelerin de etkili olduğunu söyledi.

Çocuklarınızı destekleyin

Berlin T. C Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Yıldız , anne ve babaların çocuklarının eğitimlerine önem vermelerini ifade ederek, “Okul idaresi ve özellikle öğretmenleriyle iletişimlerinizi sürdürün ve çocuklarınınızı her konuda destekleyerek öz güvenlerini artırıp başarılı bireyler olarak yetiştirin” tavsiyesinde bulundu. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT

YORUM YAP