Fürth’de Göçün 60. yılında misafir işçilere şükran anıtı açıldı - DieHaber.ComDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 15:07

Fürth’de Göçün 60. yılında misafir işçilere şükran anıtı açıldı

Almanya’nın Nürnberg yakınlarındaki Marmaris’in kardeş kenti Fürth Eski Belediye Meclis Üyesi Ayhan Yeşil ile SPD üyesi Uğur Pehlivan’ın Şubat 2020 tarihinde verdikleri teklif ile gündeme gelen ve meclisçe oy birliği ile kabul edilen “Misafir İşçi Anıtı“ nihayet törenle açıldı.

Fürth’de Göçün 60. yılında misafir işçilere şükran anıtı açıldı
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2021 - 0:40

Almanya’nın ekonomik mucizesinin babası sayılan Fürth  doğumlu, Ludwig Erhard Zentrum’da, sanatçı Andre Jeschar tarafından yapılan ve bir yüzünde misafir işçilere kalben teşekkür yazısı bulunan, bir tarafında elinde bavulla gelen ilk kuşak işçiyi, bir diğer tarafında ise ilk gelen erkek ve daha sonra kadın işçileri tasvir eden figürlerin yer aldığı anıt açıldı.

Açılışta Fürth Belediye Başkanı Dr.Thomas Jung, Nürnberg Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Eski Meclis Üyesi Ayhan Yeşil, ilk kuşak annesi Mesude Yeşil, torunu Mehmet Yeşil, Nürnberg Türk Toplumu Başkanı Bülent Bayraktar, DİTİB Fürth Başkanı Refet Avcı, Bavyera Milletvekili Petra Gutenberger ile çok sayıda Türk ve Alman davetli hazır bulundu.

10 BİN TÜRK YAŞIYOR

Bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Thomas Jung, Fürth’e ilk gelen İtalyan işçiler olduğunu, ama şimdi Türkler’in ilk sırayı aldığını, 129 bin nüfuslu kentte 10 bin Türk’ün yaşadığını belirtti ve onlara müteşekkiriz dedi.

Ayhan Yeşil’de konuşmasında, ”Sembolik“, olarak küçük ama “Manevi Değeri“ çok yüksek olan anıtın açılmasını sevinçle karşıladıklarını belirterek, ekonominin babası Ludwig Erhard’ın doğduğu şehirde anıtın açılmasının önemli olduğunu söyledi.

Annesi ilk kuşak misafir işçi olan Annesi Mesude Yeşil ise, Fürth’de Grundig firmasında iş başı yaptığını ifade etti. Taner TÜZÜN / FÜRTH

YORUM YAP