upscalerolex.to watches is usually well-known .

Fransa'da Noel ve yılbaşı döneminde terör tehdidiDieHaber.Com

16 Ocak 2022 - 13:38

Fransa'da Noel ve yılbaşı döneminde terör tehdidi

Fransa İçişleri Bakanlığı, Noel ve yılbaşı döneminde ülkede terör tehdidinin en yüksek derecede olduğunu, yaklaşık 100 bin güvenlik görevlisinin seferber edildiğini duyurdu

Fransa'da Noel ve yılbaşı döneminde terör tehdidi
Son Güncelleme :

23 Aralık 2017 - 15:19

Fransa İçişleri Bakanlığı, Noel ve yılbaşı döneminde artan terör tehdidine karşı ülke genelinde yaklaşık 100 bin güvenlik görevlisinin seferber edildiğini bildirdi.
İçişleri Bakanlığı, Noel ve yılbaşı döneminde ülke genelinde alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, Hristiyan aleminin en önemli bayramı sayılan Noel dolayısıyla ülke genelinde 54 bin polis, 36 bin jandarma ve 7 binden fazla askerin güvenliği sağlamak amacıyla görevlendirildiği belirtildi.
Terör saldırısı riskinin arttığına dikkat çekilen açıklamada, Fransız halkının olduğu kadar turistlerin güvenliğinin de sağlanması amacıyla görevlendirilen güvenlik personeli sayısının, geçen yıla oranla artırıldığı vurgulandı.
Ülkede 2015’ten bu yana düzenlenen terör saldırılarında 241 kişi hayatını kaybetmişti.

Turizm bölgeleri hedefte

Fransa’da Noel ve yılbaşı tatilleri döneminde turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde teröre karşı ek önlemler alındı.
Saldırganların daha çok kalabalık mekanları hedef aldıkları hatırlatılırken, Emniyet yetkilileri, Notre Dame Katedrali, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi gibi başkent Paris’in sembol mekanlarında güvenlik önlemlerini artırdı.
Yeni önlemler kapsamında, yılda 13 milyon kişinin ziyaret ettiği Notre Dame Katedrali’nde üç aşamalı kontrol uygulaması yapılacak. Katedral çevresinde bariyerler oluşturulurken, girişlerde aşamalı olarak ziyaretçiler ve araçlar taramadan geçirilecek.
Ülkedeki çok sayıda Noel pazarında da bir süredir uygulanan üst arama ve araçla geçiş yasağı devam ediyor. Pazarlarda resmi ve sivil kıyafetli görevliler de sürekli devriye gezerek güvenliği denetliyor.
Fransa’da geçen yıldan itibaren uygulamaya konulan şehir merkezi ve Noel pazarlarına girişlerde “beton blok” engeli bu yıl tüm şehirlere yayıldı. Tonlarca ağırlıktaki beton bloklarla Noel pazarları ve bazı bölgelere araç girişlerini engellemek ve ziyaretçileri taramadan geçirmek hedefleniyor.
Avrupa’nın en eski Noel pazarlarından biri olan ve bu yıl 447. kez açılan Strazburg Noel Pazarı dolayısıyla şehir merkezine araç girişleri yasaklandı. Gündüz saatlerinde tren ve tramvay seferlerinin de iptal edildiği şehir merkezine, sıkı şekilde uygulanan üst ve çanta arama işlemlerinin ardından yaya olarak erişilebiliyor.

YORUM YAP