upscalerolex.to watches is usually well-known .

Frankfurt'un gururu 3 Türk’e ödülDieHaber.Com

17 Ocak 2022 - 02:54

Frankfurt'un gururu 3 Türk’e ödül

Frankfurt’ta aralarında 3 Türk’ün de bulunduğu 37 kişiye başarı ödülleri verildi. Çeşitli alanlarda gönüllü hizmetlerde bulunan Prof. Dr. Semi Şen, Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz ve Banu Ejder ödüle layık görüldü. Ödülleri Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın elinden alan vatandaşlarımızla gururlandık.

Frankfurt'un gururu 3 Türk’e ödül
Son Güncelleme :

14 Aralık 2017 - 13:12

Almanya’nın Frankfurt Kenti’nde 3 Türk’e başarı ödülü verildi. Frankfurt’ta çalışmalarıyla kente iz bırakan yabancı kökenli 37 kişinin ödüllendirildiği törende Frankfurt Goethe Üniversitesi Kliniği Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz ve Frankfurt Höchst Hastanesi’nden emekli Prof. Dr. Semi Şen ile Frankfurt Akbank AG Yönetim Kurulu Başkanı Banu Ejder Özcan başarı ödülü alarak gurur verdiler.
Frankfurt Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Frankfurt Yabancılar Meclisi tarafından yabancı kökenli başarılı şahsiyetleri ödüllendirmek için organize edilen tören Almanya’nın 31 Mart 1942’de ilk ulusal meclisinin toplandığı tarihi Paulskirche’de yapıldı.

37 kişinin arasında 3 Türk

Her yıl 37 kişinin ödüllendirildiği geleneksel törende, Türkiye’den Frankfurt Goethe Üniversitesi Kliniği Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz, eski Frankfurt Höchst Hastanesi Kardiyoloji, Anjiyoloji ve Acil Tıp Merkezi Direktörü Prof. Dr. Şemi Şen ile Akbank AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Almanya Merkez Bankası Danışma Kurulu Üyesi Banu Ejder Özcan ödüle değer bulundu.
Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, yaklaşık 500 davetlinin katıldığı törende, Frankfurt Belediyesi Eğitim ve Uyum Encümeni Sylvia Weber ve Yabancılar Meclis Başkanı Jumas Medof ile birlikte 2017 yılının başarılı şahsiyetlerine sertifikalarını takdim etti.
Konukları selamlama konuşması yapan Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt’un çok kültürlü ve çok dilli bir şehir olduğunu, bu sayede kentte yetişen çocuklar ve gençlerin birden fazla dili konuşabilme imkanına sahip olduğunu dile getirerek, ”Frankfurt güçlü kültürel çesitliliği olan bir şehir. 177 farklı ülkeden insanın yaşadığı kentimizde 200’e yakın dil konuşuluyor. Ben de bir Türk ile evliyim. Çesitlilik farklı bir kent olmamızı sağlıyor” dedi.
Göçmen kökenli kişilerin önemine işaret eden Feldmann, yabancı kökenli şahsiyetlerin Frankfurt’a hem ekonomik hem de kültürel anlamda büyük katkı sağladığını da sözlerine ekledi.

“Bir Müslüman olarak gurur verici”

Ödüle layık görülmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz, “Avrupa ve özellikle Almanya’da İslamofobi dalgası var. Buna karşı böyle bir ortamda bir Müslüman olarak ödül almak gurur verici” dedi. Tüm Avrupa’da olduğu gibi Almanya’da yabancılara yönelik ayrımcılık yapıldığına da dikkati çeken Afyonlu Hüdayi Korkusuz, “Çalıştığımız yerde akademisyen olsak dahi bazı zorluklar çekiyoruz. Burada normal bir işçi olsaydık daha fazla baskı olacaktı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Ödül Türk-Alman Dostluğuna katkı sağlasın

Frankfurt-Höchst Hastanesinde yaklaşık 20 yıl hizmet ettikten sonra emekliye ayrılan Prof. Dr. Semi Şen, “Teveccüh etmişler, bizleri de bu ödüle layık görmüşler. Bu yüzden mutluyum. Her şeyden evvel bir Türk olarak çok gurur duydum. Bugünlerde ülkemizi temsil etmek de ayrı bir gurur zaten. Bizim de Türk-Alman dostluğuna bir katkımız olduysa ne mutlu bize” diye konuştu.
Prof. Şen, Türk vatandaşlarının da Alman toplumunun bir parçası olduğunu belirterek, gönüllü olarak yapılan çalışmaların herkese faydası olduğunu ve bu nedenle Türk gençlerine gönüllü hizmetlerde yer almalarını tavsiye ettiğini vurguladı.
Akbank AG Yönetim Kurulu Başkanı Banu Ejder Özcan da gecede ödüle layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Akbank AG, Almanya’da 20 senedir faaliyet gösteren bir banka ama bizim şube ağımız yok. Biz esasen sadece Almanya değil Avrupa ve Türkiye arasındaki ticaretin aracılığını yapan ve ekonominin köprüsünü kuran bir bankayız. Dolayısıyla çok önemli bir görev benim ve arkadaşlarım için. Bizden sonra da gençlerin bu tür faaliyetlere katılmalarını tavsiye ve arzu ederim” diye konuştu. Tören sonrası konuklara Frankfurt Belediyesi’nin organize ettiği çeşitli ülkelere ait yiyecek ve içecekler sunuldu. İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT

YORUM YAP