upscalerolex.to watches is usually well-known .

Frankfurt'un Berna Ablası, hal sorununa çözüm bulacakDieHaber.Com

16 Ocak 2022 - 13:28

Frankfurt'un Berna Ablası, hal sorununa çözüm bulacak

Almanya’nın Frankfurt kentinde 25 Şubat’ta yapılacak Büyükşehir belediye Başkanlığı seçiminde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) aday olan Bernadette Weyland, taze sebze ve meyve halinin bölge için büyük önem taşıdığını söyledi.

Frankfurt'un Berna Ablası, hal sorununa çözüm bulacak
Son Güncelleme :

25 Aralık 2017 - 14:17

Türkler’in “Berna Abla” olarak adlandırdığı Bernadette Weyland, “Bu hal, Frankfurt ve geniş çevresinin taze sebze ve meyve ihtiyacını karşılıyor. Hessen’de tek olan bu sebze-meyve hali Almanya’nın da en büyük ve en modern hallerinden biri” dedi.

“Abla yardım et”

Haldeki dükkan sahipleri, “Berna Abla, 2003 yılında imzalanan satış sözleşmesine göre bizim bu dükkanları satın alma hakkımız var. Ama belediye engelliyor ve yapılan sözleşmeye uymuyor. Belediye bu tutumuyla esnafın yatırım yapmasını risk altına soktuğu gibi, dükkanların kapanması veya bazı dükkan sahiplerinin oradan ayrılmasına yol açabilir” diye konuştu.

Sorunun kaynağı

Şimdiki Avrupa Merkez Binası’nın arsası üzerine kurulu olan Frankfurt eski sebze ve meyve hali bankaya satılmıştı. Belediye bunun üzerine dükkan sahiplerine bir arsa tahsis etti. 37 milyon Euro’ya malolan yeni hale 1,7 milyon Euro yatıran Frankfurt Belediyesi, halde yüzde 24,9 oranında hisseye sahip. Dükkan sahipleri ise 5 milyon Euro ana para ile yüzde 75,1 ile büyük hissedar. 30,5 milyon Euro kredinin yanı sıra bir de 10 milyon Euro altyapı için harcayan yer sahipleri, o dönem piyasa koşullarının üzerinde olan faiz oranlarını da kabul etti. Bunun karşılığında belediye de haldeki dükkan sahiplerine arsayı satın alabilme hakkı verdi.

Meclisten geçmedi

Yüzde 6 oranında arsa kirasının yüksek olduğunu belediyenin bilirkişi heyeti de tespit ederken, kredi faizi için alınan yüzde 5 de piyasa koşullarının çok üzerinde. 10 yıl geçince şirketler krediyi yenilemek istedi. Bu sayede daha düşük faiz ödenecek ve kredide sorun çıkmayacaktı. Ancak Frankfurt Belediyesi, buna karşı çıktı. Geçtiğimiz yaz belediye ile oturup anlaşan dükkan sahipleri, bu kez alınan kararların de belediye meclisinden geçmemesinden dolayı mağdur. İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT

SEÇİMLER ŞUBAT’TA
25 Şubat’ta yapılacak birinci tur seçimde hiçbir adayın tek başına yüzde 50’yi geçmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 2012 yılında Peter Feldmann CDU’lu Boris Rhein karşısında seçimleri Yeşiller’in ikinci turdaki desteğiyle kazanmıştı. 11 Mart 2018 tarihinde yapılacak ikinci tur seçiminde Yeşiller’in ve kimi destekleyeceği merak ediliyor.
 

YORUM YAP