Euro Bölgesi ekonomisi 1. çeyrekte 0,6 büyüdü - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Euro Bölgesi ekonomisi 1. çeyrekte 0,6 büyüdü

Euro Bölgesi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 ve geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 1,9 büyüme kaydetti.

Bu haber 08 Haziran 2017 - 13:13 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Çeyrek bazda en yüksek büyüme yüzde 1,7 

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) bugün açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yılın ilk üç aylık döneminde bir önceki üç aylık döneme kıyasla yüzde 0,6 yükseldi. Euro Bölgesinde GSYH artışı, 2016’nın ilk çeyreğine göre ise yüzde 1,9 olarak kaydedildi.

GSYH artışı, piyasalardaki çeyrek bazdaki yüzde 0,5 ve yıllık bazdaki yüzde 1,7’lik artış beklentisinin üzerinde gerçekleşti.
Veriler, 28 üyeli Avrupa Birliğinde (AB) ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 ve 2016’nın ilk çeyreğine göre de yüzde 2,1 yükseldiğini ortaya koydu.

En yüksek büyüme Romanya’da

Verisi mevcut olan AB üyesi ülkeler ele alındığında, 1. çeyrek GSYH’de bir önceki çeyreğe göre en yüksek büyüme yüzde 1,7 ile Romanya’da, yüzde 1,6 ile Letonya’da, yüzde 1,5’le Slovenya’da ve yüzde 1,4’le de Litvanya’da kaydedildi.
Bu dönemde Birleşik Krallık yüzde 0,2, İtalya, Fransa, Hollanda ve Yunanistan yüzde 0,4, Almanya yüzde 0,6 ve İspanya ekonomisi de yüzde 0,8 büyüdü.
Bu yılın ilk çeyreği ile geçen yılın aynı çeyreği karşılaştırıldığında en fazla büyüme yüzde 5,6 ile Romanya’da ölçüldü. Söz konusu dönemde, Almanya yüzde 1,7, İtalya 1,2, Fransa 1, İspanya 3, Hollanda 2,8 ve Birleşik Krallık da yüzde 2 büyüdü. Yunanistan ekonomisi ise yüzde 0,4 büyüdü.

Hane halkının nihai tüketim harcamaları olumlu katkı yaptı

İlk çeyrekte büyümenin ana bileşenlerine ve büyümeye katkı sağlayan etkenlere bakıldığında, hane halkının nihai tüketim harcamaları Para Birliği’nde yüzde 0,3 ve AB’de yüzde 0,4 arttı.
Gayri safi sabit sermaye oluşumu ise Euro Bölgesi’nde yüzde 1,3 ve AB’de de yüzde 1,4 artış kaydetti.
Bu dönemde, Euro Bölgesi’nin ihracatı yüzde 1,2 ve AB’nin ihracatı da yüzde 1 yükselirken, ithalat ise Euro Bölgesi’nde yüzde 1,3 ve AB’de de yüzde 1,7 artış gösterdi.
Hane halkının nihai tüketim harcamaları ve gayri safi sabit sermaye oluşumu hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de büyümeye olumlu katkı yaptı.
Dış dengenin büyümeye katkısı Euro Bölgesi’nde nötr, AB’de olumsuz gerçekleşirken, stoklardaki değişiklikler ise Euro Bölgesi’ndeki büyümeye nötr, AB’nin büyümesine ise olumlu etki yaptı. FRANKFURT (AA) 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN