Enerji masraflarını yarı yarıya indirebilirsiniz - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Enerji masraflarını yarı yarıya indirebilirsiniz

Sertifikalı enerji danışmanı Türklere son yenilikler tanıtılıp bilinçli davranılması durumunda enerji masraflarının yarıya indirebileceğini hatta yüzde 80’lere çıkarılabileceği örneklerle anlatıldı.

Bu haber 26 Mayıs 2017 - 15:01 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Merkezi Almanya’nın Giessen kentinde bulunan Türk Alman Sağlık Vakfı ile Hessen Eyaleti Çevre, Enerji, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nın ortak projesi “Enerji Tasarrufu Aksiyonu” çerçevesinde bir yıl önce verdiği Enerji Danışmanlığı Kursu’na katılıp sertifika alan Türkler’e son yenilikler anlatıldı.

Grünberg kentindeki etkinlikte Yüksek Enerji ve Isı Tekniği Mühendisi Ümit Yaşar’ın verdiği bir günlük seminerde enerji tasarrufu konusunda yenilikler tanıtılıp örneklerle neler yapılabileceği konusunda bilgiler verildi.

“Enerji tasarrufu iklimi korumaktır. Tasarruf için ilk olarak enerji kaybının nerden olduğunu tespit etmek” gerekir diyerek bilinçli davranılması durumunda enerji masraflarının yarıya indirebileceğini hatta yüzde 80’lere çıkarılabileceğini örneklerle anlatan Mühendis Ümit Yaşar, “Türkler evlerinde kaloriferi birden sonuna kadar açıyor, beşe getiriyor. Bu durumda sıcaklık 28 dereceye kadar çıkıyor. Daha sonra da camları yarım açıyorlar. Bu davranış enerji masraflarını katlıyor. Soğuk havalarda kaloriferler asla sonuna kadar açılmasın, belirli bir noktada tutulsun” diyerek oda sıcaklığının da genel olarak düşürülebileceğini söyledi.
Enerjinin yüzde 78’inin kalorifer tesisatı için, yüzde 11’inin ise sıcak su için, geriye kalan kısmının da elektrik ve mutfak ihtiyaçları için harcandığına dikkat çeken Yaşar, “Yani toplam olarak kalorifer ve sıcak suyu düşünecek olursak, enerji kaybımızın oranı yüzde 90’lara çıkıyor. Örneğin bir duş için normal olarak 40 litre sıcak suya ihtiyacımız varken, küvette ise bu rakam kişi başına 160 litreye çıkıyor. Bu da dört kişinin duşalması anlamına geliyor” dedi.

Semineri Türk–Alman Sağlık Vakfı adına “Enerji Tasarrufu Çevreyi Korumaktır” sloganıyla organize eden proje sorumluları Ömer Aydın ve Avukat Esen Meray Tümer, “Hessen Eyaleti’nde yaşayan nüfüsun dörtte birine denk gelen 1,4 Milyon göçmen kökenli insan yaşamaktadır. En büyük grup Türk kökenli göçmenlerdir.  İster kiracı ister ev sahibi olarak ısınma ve elektrik enerjisi tüketimi konusunda nasıl tasarruf edilebilir, bilgilerini vermek hedefindeyiz” dediler.
Türk Alman Sağlık Vakfı Müdürü Ayla Gediz ,”Dünya üzerindeki kaynakları tasarruflu kullanarak bizden sonra gelecek nesillere daha güzel dünya bırakabiliriz. Onlara da tasarruflu olmanın önemini aşıladığımız zaman aynı şekilde düşüncelere sahip olurlar. Enerji kullanımı değerli olduğundan dolayı dünyamıza sahip çıkmalıyız. Bugün biz güzel bir dünya istiyorsak, onlarda bizden aynı şekilde isteyeceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.” diyerek enerji tasarrufunun önemine dikkat çekti.  İsa DEVEÇEKEN/ GRÜNBERG

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN