Efsane Moğollar Almanya'yı salladıDieHaber.Com

SON DAKİKA

Efsane Moğollar Almanya'yı salladı

Bu haber 18 Aralık 2017 - 14:39 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Türkiye’nin efsane topluluğu Moğollar Almanya’daki müzikseverleriyle buluştu. Darmstadt’ın ünlü konser salonu Darmstadtium’daki buluşmada Moğollar konuklarını söyledikleri buram buram Anadolu ve hasret kokan türküleriyle adeta büyülediler.

Türkiye’nin yarım yüzyılı bulan çalışmalarıyla efsane topluluğu Moğollar Almanya’daki müzikseverleriyle buluştu.
Üniversite kenti Darmstadt’ın ünlü ve çok modern konser salonu Darmstadtium’daki buluşmada Moğollar konuklarını söyledikleri buram buram Anadolu ve hasret kokan türküleriyle adeta büyülediler.

Darmstadt Ozan Müzik Evi’nin, ”Kültürlerin Sesi” sloganıyla organize ettiği gecenin ilk bölümünde sahne alan Ozan Müzik Evi Evrenin Sesi Topluluğu, Darmstadt Müzik Akademisi Keman Grubu ile verdiği konser konukları ısıttı.
Hürşehit Köse yönetimindeki 100’ü aşkın kalabalık Evrenin Sesi Topluluğu, Pir Sultan Abdal’ın, ”Derdim Çoktur Hangisine Yanayım”, “Ötme Bülbül”,  Yunus Emre’nin “Dünya umuruna meylini verme” ve Nida Tüfekçi’nin “Kalenin dibinde bir taş olaydım” adlı ünlü türlülerini seslendirdiler. Ozan ve Özge Köse kardeşler ile Nuran Aytekin’in solo türküleri ile beğeni kazandılar. Grup çeşitli türkülerden oluşan potporileri söyleyerek programlarını bitirirken ayakta alkışlandılar.

Efsaneler sahne aldı

TRT sunucusu Ali Gürlü ile Almancaya tercüme eden Gamze Günbay’ın sunduğu “Kültürlerin Sesi “gecesinde ikinci bölüme efsane topluluk Moğollar damgasını vurdu. “Ağrı Dağı Efsanesi ‘ile programlarına başlatan Moğollar, konserde sevilen şarkılarının yanı sıra, ”Selvi Boylum Al Yazmalım” ve ”Devlerin Aşkı” gibi filmlerin müziklerini de seslendirdi.
Grubun kurucu üyelerinden Cahit Berkay, Moğollar’ın gelecek yıl 50. yılını kutlayacağını belirterek, Almanya’daki soğuk havaya rağmen sevgi uğruna Avrupalı gurbetçilere müzik yapmanın onur ve mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Cahit Berkay ve Taner Öngür ile topluluğa son yıllarda katılan Engin Yörükoğlu, Serhat Ersöz ve Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’dan oluşan Anadolu Rock müziğinin ünlü gruplarından Moğollar, aralarında Cem Karaca ve Barış Manço´nun bestelerinin de bulunduğu sevilen türkü ve şarkılarını da seslendirdi. Moğollar, dinleyenlere mükemmel bir konser verdi.

Dillere pelesenk olmuş eserlerini salonla birlikte seslendiren grup, aynı zamanda yeni eserlerden de örnekler sundu.Grubun pek çok şarkısına eşlik eden dinleyiciler adeta yerlerinde oturamadı, oldukları yerde dans etti alkış tuttu. Moğollar’ın Bergama’daki siyanür olayları için besteledikleri, ” Ölüler altın takar mı ?“ adlı şarkı da salondan büyük alkış aldı.

Final büyüledi


Konserin finalinde Moğollar, Ozan Müzik Evi Evrenin Sesi Topluluğu ile birlikte , Aşık Veysel’in ünlü, ”Uzun ince bir yoldayım” türküsünü söyleyerek hem kulaklara hem gözlere hitap ederek unutulmaz bir anı yaşattılar. Etkinlikte konuşan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Anadolu’daki insanların yaşadıkları aşkı ancak bu türkülerle bu kadar güzel ve yalın anlamlı anlatılabilir” diyerek etkinliğin organizesini yapan Hürşehit Köse’ye plaket takdim etti. Hürşehit Köse’ye ayrıca grubun 20. yıl nedeniyle ayrıca öğrencilerinin hazırladığı plaketi verildi. Ayrıca gecenin anısına Moğollara teşekkür plaketi takdim edildi. İsa DEVEÇEKEN/ DARMSTADT