upscalerolex.to watches is usually well-known .

DİTİB’de koronavirüs nedeniyle ilk Cuma kılındı - DieHaber.ComDieHaber.Com

23 Mayıs 2022 - 20:23

DİTİB’de koronavirüs nedeniyle ilk Cuma kılındı

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ibadete bir süre ara verilen camilerde, normalleşme sürecine girilirken ilk cuma namazı Köln DİTİB Merkez Camii’nde kılındı.

DİTİB’de koronavirüs nedeniyle ilk Cuma kılındı
Son Güncelleme :

29 Mayıs 2020 - 14:48

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği‘ne (DİTİB) bağlı camilerde 9 Mayıs’tan itibaren belirtilen kurallar çerçevesinde sabah, öğle ve ikindi vakitlerinin kılınmasının ardından bugün de ilk Cuma namazı cemaatle eda edildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde ilk cuma namazı eda etmek isteyen Müslümanlar camiye akın etti. Namaz öncesi cemaatin irtibat bilgileri kayıt altına alındı ve girişte eller dezenfekte edildikten sonra maske ve seccadelerle camiye girildi.

Camide sosyal mesafe kuralı ve cemaat yoğunluğu sebebiyle iki kez Cuma namazı kılındı. Okunan hutbelerin ardından Müslümanların camilere kavuşmasından dolayı dua edildi.
Cemaatle ilk Cuma namazında saf tutan Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, camilerin tekrar ibadete açılması Almanya’da yaşayan Müslümanlara çok büyük moral verdiğini söyledi. Erciyes, “Koronavirüs önlemleri kapsamında toplumumuzun kurallara titizlikle uymasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamasında, camiye gelen Müslümanların mağdur olmaması için iki defa Cuma namazı kıldıklarını söyledi.
Ramazan bayram namazını da sosyal mesafe kuralları ve cemaat yoğunluğu sebebiyle iki defa kılacaklarını ifade eden Türkmen, “Yoğunluğu önleme adına böyle bir tedbir aldık. Normal zamanlarda dopdolu olan camimizde yoğunluğu azaltmak için camiye gelen cemaatimizden anlayış göstermelerini ümid ediyoruz. Yaklaşık iki aydır camilerden uzak olduklarını, sınırlı da olsa cemaatle namaz kılabildikleri için Allah’a şükrediyoruz“ dedi.

YORUM YAP