Çipras'tan kreditörlere çözüm çağrısı - DieHaber.ComDieHaber.Com

SON DAKİKA

Çipras'tan kreditörlere çözüm çağrısı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin mali piyasalara erişiminin yolunun garantilenmeden bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bu haber 01 Haziran 2017 - 1:43 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Yunanistan Girişimciler Federasyonu’nun (SEV) yıllık genel kongresinde konuşan Çipras, Yunanistan’ın ilk kez kreditörlerin talep ettiği tüm taahhütleri yerine getirdiğini belirtti.
Çipras, sözünü tutma sırasının Avrupa Birliği kurumları ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) oluşan kreditörlerde olduğunu savunarak, “Ortaklarımızın bu sözü gerçekleştirmek için ahlaki ve hukuki zorunluluğu var” ifadelerini kullandı.
Yunan ekonomisine güven ve istikrar aşılayacak bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Çipras, “Borç konusunda sadece Yunanistan’ın acilen para piyasalarına erişimini garantileyecek bir anlaşmayı kabul ederiz” şeklinde konuştu.
Çipras, tarafların 15 Haziran’daki Euro Grubu toplantısına kadar müzakereleri sürdüreceklerini anlatarak, Yunanistan’ın kurtarma paketi programının sona erdiği Eylül 2018 sonrasında kreditörlere ihtiyaç duymadan borçlanabileceği bir çözümü beklediklerini kaydetti.
Yunanistan, 22 Mayıs’taki Euro Grubu Toplantısı’nda kreditörleriyle kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için anlaşma sağlayamamıştı.
Kurtarma paketi programına katılmak için Yunanistan’ın borcunun sürdürülebilir düzeye çekilmesini talep eden Uluslararası Para Fonu (IMF) ile başta Almanya olmak üzere Euro Bölgesi ülkeleri arasında anlaşmazlık devam ediyor.
Yunanistan, kreditörlerinden 315 milyar Euro’ya ulaşan borcun yapılandırılması ve ülkenin sermaye piyasalarından borçlanabilmesinin yolunun açılmasını talep ediyor.
Kreditörlere temmuzda 7 milyar Euro geri ödemesi bulunan Yunanistan ve kreditörler için haziran ayındaki toplantının büyük önemi bulunuyor. AA

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN