"Çifte vatandaşlık teklifi" komisyonda - DieHaber.ComDieHaber.Com

4 Aralık 2021 - 11:07

“Çifte vatandaşlık teklifi” komisyonda

ALMANYA’NIN Türkler’in de en kalabalık olduğu eyalet Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW), Sosyal Demokrat Parti (SPD) grubunun Eyalet Meclisine sunduğu “çifte vatandaşlık teklifi” komisyona gönderildi.

“Çifte vatandaşlık teklifi” komisyonda
Son Güncelleme :

29 Ocak 2021 - 2:19

Bu kapsamda, ön çalışmaların mayısa kadar tamamlanması ve ardından teklifin Mecliste oylanması bekleniyor. NRW Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, bu önerinin, Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ile Hür Demokratik Parti (FDP) tarafından reddedilme olasılığına karşı ve daha geniş bir kamuoyu desteği bulmak amacıyla çareyi Komisyona sevk etmekte bulduğunu, bu hakkın yıllardır bu ülkeye hizmet eden Türk vatandaşlarına mutlaka verilmesi gerektiğini söyledi.

TÜRK TOPLUMU GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMELİ

Almanya’ya göçün 60. yılında Türk toplumu olarak ayrılıkları bir kenara bırakarak ve güçlerin birleştirilerek ortak hareket etmenin önemine dikkati çeken Gemici, şunları ifade etti: “Buna göre, Komisyon, ‘çifte vatandaşlık’ konusunda uzmanların ve sivil toplum kuruluşlarının görüşüne başvuracak, uyum komisyonundaki görüşmelerden sonra da konu Meclis gündemine taşınacak. Kamuya açık şekilde yapılacak bu görüşmelerle ve düzenlenecek kampanyalarla, CDU ve FDP milletvekillerinin kazanılması hedefleniyor.”

YABANCI DÜŞMANLIĞININ ÖNÜNE SET ÇEKER

Gemici, yasa teklifinin kabul edilmesinin, Almanya’ya Türk işçi göçünün 60. yılında ilk kuşaklara teşekkür etmenin yanı sıra bu ülkeye emek veren göçmenlerin, politik yaşama katılmalarının ve toplumla kaynaşmalarının önünü açacağını, yabancı düşmanlığının önüne set çekeceğini kaydetti.

 

YORUM YAP