CDU'lu Belediye Başkan adayı Türkler'den destek istediDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 15:12

CDU'lu Belediye Başkan adayı Türkler'den destek istedi

5 Mart Pazar günü yapılacak Kassel Anakent Belediye Başkanlığı seçimi için Hırıstiyan Demokrat Parti Adayı Dominique Kalb, ” Ben seçilirsem Kassel’de yaşayan herkesin belediye başkanı olacağım” diyerek Türk kökenli seçmenlerden destek istedi.

CDU'lu Belediye Başkan adayı Türkler'den destek istedi
Son Güncelleme :

01 Mart 2017 - 18:25


Almanya’nın Kassel kentinde 5 Mart 2017 Pazar günü Anakent Belediye Başkanlığı seçiminde Hırıstiyan Demokrat Parti (CDU) Adayı olan Dominique Kalb, “Seçilirsem Kassel’de yaşayan herkesin belediye başkanı olacağım. ” diyerek Türk kökenli seçmenlerden destek istedi.
Kassel’de bir restaurantta ,çoğunluğu Türklerden oluşan Sivil Toplum Örgütleri ve dernek yöneticilerinden oluşan 100’ü aşkın seçmenle buluşan 46 yaşındaki Dominique Kalb,” Yıllardan beri süren Sosyal Demokrat Parti hegomanyasına siz Türk kökenli Kassel’li hemşerilerimle birlikte son vereceğiz. Sizlere her an kapım açık olacak” diyerek Türklerden büyük umut beslediğini söyledi.
Hessen Eyaleti CDU Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Yaşar Bilgin’in yönettiği toplantıda Hessen Eyalati Adalet Bakanı Eva Kühne Hörmann’ımda hazır bulunarak destek verdi. Kendisini tanıttığı toplantıda, Türk kökenli seçmenlerin soru ve sorunlarınıda dinleyen Kalb,” Seçilirsem bunları en kısa sürede birlikte aşarız” diyerek umut verdi.

Türk konsolosluğuna evet

Yıllardan beri gündemde olan Kassel’de Türk Konsolosluğu açılması sorununu gündeme getiren Türk seçmenler ise ,”  Kassel ve civarında 80 bini aşkın Türk bulunmaktadır. Konsolosluk işlemleri için 220 kilometre uzaklıktaki Frankfurt’a gidip gelme zorlukları adeta bir çileye dönüşmektedir. Bazen eksik bir evrakında olmasını düşünülürse konsolosluğa defalarca gidip gelinmesi zorunlu oluyor. Konsolosluğa gitmek için erken saatlerde yapılan yolculuklarda çok sayıda vatandaşımızı da kazalarda kaybettik. Kassel’de konsolosluk kurulmasıyla vatandaşlarımız bu sıkıntıdan kurtulacaklar.” diyerek görüş belirten Türk seçmenlere  CDU’lu aday Kalb “Türkiye hükümeti onay verirse, konsolosluk için gerekli hizmet binası bulunmasında yardımcı olurum . Ayrıca planlanan cami yapımında desteklerim” sözünü vererek, kentte yaşayan herkesin sorununu kendi sorunu olarak gördüğünü söyledi.  Türkiye hükümeti onay verirse Alman makamlarından onayı kesin alırız” dedi.
Kalb, kendisi inşaat mühendisi olduğu için başta oto park ile park ücretleri sorunu olmak üzere kent yapılaşması sorunlarını kısa sürede çözeceğini belirtti. Aynı zamanda Kassel CDU Teşkilatı Başkanı Hessen Eyaleti Adalet Bakanı Eva Kühne-Hörmann ,” 5 Mart’a hakkınız olan oyunuzu mutlaka kulkanmak için sandığa gidiniz” tavsiyesinde bulunarak Bakanlığı ve Almanya siyaseti ile vatandaşlarımızın sorularını yanıtladı. 6 Aday yarışacak.

Frankfurt’tan sonra Hessen Eyaleti’nin ikinci büyük kenti olan Kassel Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Christian Geselle (SPD), Dominique Kalb (CDU), Eva Koch (Yeşiller), Murat Çakır (Sol Parti), Bernd Hoppe (Bağımsız) und Matthias Spindler (Die Parti) yarışıyor. İsa DEVEÇEKEN / KASSEL

YORUM YAP