Bulgaristan Türklerine oy kullanma çağrısıDieHaber.Com

21 Eylül 2021 - 17:22

Bulgaristan Türklerine oy kullanma çağrısı

Bal-Göç Genel Başkanı Özkan, Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşı seçmenlerden, seçim beyannamesi işlemlerini tamamlayarak, Bulgaristan’daki erken seçimine güçlü katılım göstermelerini istedi.

Bulgaristan Türklerine oy kullanma çağrısı
Son Güncelleme :

22 Şubat 2017 - 12:08

Türkiye’deki Bulgar vatandaşı yaklaşık 100 bin seçmenin, 26 Mart’ta Bulgaristan’da gerçekleştirilecek erken seçimde oy kullanabilmesi için pazar gününe kadar internet üzerinden beyanname vermesi gerekiyor.

26 Mart’ta yapılacak

İktidarın büyük ortağı Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi’nin (GRBB) lideri Boyko Borisov, cumhurbaşkanlığı seçiminde destekledikleri adayın kazanamaması üzerine geçen ekim ayında, erken genel seçim kararı almıştı. 26 Mart’ta yapılacak erken parlamento seçimleri için geri sayım sürerken, Bulgaristan’daki Türk kökenli seçmenlerin sandık başına gitmeleri için çalışmalar hız kazandı.

Bulgaristan’da hükümetlerin genellikle koalisyonlardan oluşması, Türk kökenlilerin oylarını, hükümetin kurulmasında belirleyici kılıyor.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan yaptığı açıklamada, eskiden yerel seçimlerde bile Türkiye içinde sandık açıldığına dikkati çekerek, ”Şimdi sadece Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinde Türkiye’de sandık kuruluyor. Geçen sene Bulgaristan’daki seçimler için Türkiye’de 35 sandık açıldı. Bir önceki parlamento seçimlerinde sandık sayısı 142’ydi. Sandık sayısı, Türkiye’de oy kullananların sayısını azaltma hedeflenerek 142’den 35’e düşürüldü.” dedi.

Özkan, seçim için doldurulacak beyannamenin önemine değinerek, şunları kaydetti:

”Tabii sandıkların açılması yetmiyor, bir de dilekçe doldurulması lazım. Kiril alfabesi ile kişiler buradaki adreslerini, Bulgaristan’daki adreslerini yazacak, sandık yerleri zaten belli. Nerede oy kullanmak istiyorsa o adresi belirterek bir dilekçe vermesi lazım. Dilekçe süresi de bu ay sonuna kadar. Bizzat Bulgaristan Konsolosluklarına veya şubelerine iletilmesi lazım veya internet ortamından Sofya Yüksek Seçim Kurulu’na iletmesi lazım. Bizim tavsiyemiz internet üzerinden bu siteye başvurarak müracaatlarını yapsınlar. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 35 sandıkta 37 bin 337 oy kullanıldı, bizim de tahminiz bu 35 sandıkta Türkiye’den Bulgaristan Parlamentosu için gidecek oy sayısı yaklaşık 50 bin”

Özkan, herkesin sandığa gitmesini, demokratik hakkını kullanmasını isteyerek, “Bulgaristan Parlamentosunda bizim orada yaşayan soydaşlarımızın temsiliyetinin daha güçlü olması için lütfen oylarını kullansınlar. Beyannamelerini oylarını nerede kullanacaklarsa ona göre doldursunlar” ifadesini kullandı.

Dilekçe doldurma konusunda tereddütü olanların kendilerine müracaat etmesini isteyen Özkan, ”Bizlere müracaat edebilir veya bizim sitemizden bir dilekçe örneğini indirebilir. Nasıl doldurulduğunun örnekleri var, ayrıca bizim gençlik komisyonumuzdan arkadaşlarımız her seçimde olduğu gibi yardımcı olacaklar. Kiril alfabesini iyi kullanamayanlara beyannamelerin doldurulması konusunda lojistik destek sağlıyoruz. Dilekçeleri herkesin kendisinin imzalaması lazım. Kiril alfabesini bilenler aynı zamanda komşularına da yardımcı olursa çok iyi olur” dedi.

YORUM YAP