upscalerolex.to watches is usually well-known .

BU BELGE OLMADAN TÜRKİYE'YE SAKIN GİTMEYİN - DieHaber.ComDieHaber.Com

28 Mayıs 2022 - 08:16

BU BELGE OLMADAN TÜRKİYE’YE SAKIN GİTMEYİN

ALMANYA‘DA yaşayan vatandaşlarımız, geçen seneye kadar Türkiye’ye gittiklerinde, T/A 11 belgesi ile tedavi oluyor ve sorunsuz ilaçlarını eczaneden alabiliyorlardı.

BU BELGE OLMADAN TÜRKİYE’YE SAKIN GİTMEYİN
Son Güncelleme :

15 Haziran 2020 - 1:42

Ancak, Almanya’daki Sağlık sigortaları, SGK üzerinden yürütülen bu uygulamayı durdurdu.

1 Eylül 2019’dan itibaren,Türkiye’de sadece ACİL muayene ve ilaçların masraflarını ödüyorlar.

Almanya için T/A 11, sağlık hakkı belgesine sahip sigortalılara, sadece ACİL durumlarda ve hastanelerin ACİL SERVİS’den kayıt girişi olanlara sağlık yardımı verilecektir. ACİL dışındaki girişlerde masrafların hasta tarafından ödenmesi gerekiyor.

Türkiye’ye izine gidenlerin Alman Sağlık Sigortasından alması gereken belgeler:

1-T/A 11: Bu belge kısa süreli izine gidenler için. Senede en fazla 183 gün ve sadece ACİL hastalık durumunda geçerli.

2- T/A 12: Kronik hastalığı olanlar için geçerli belge. Tüm devlet hastaneleri ve SGK’nın anlaşmalı olduğu özel hastanelerin ilgili bölümlerinde muayene olma imkanı var.

3-T/A 20: Kesintisiz 183 günden fazla Türkiye’de bulunulması durumunda, sağlık yardımı talebi için T/A 20 formülerinin ibrazı gerekmektedir.

Bu belgelerin Alman Sağlık Sigortasından (Krankenkasse) alındıktan sonra, Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) gösterilip onaylatılması gerekiyor.

İzinde hem sağlık konusunda,hem de masraflardan dolayı mağdur olmamak için, Özel İzin Sigortası yaptırın. Bu izin sigortaları çok uygun fiyatlara yapılıyor. Bu sigortanız yoksa, yurt dışında olabilecek sağlık maliyetini tek başınıza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Seyahat/İzin sigortanız varsa,ücretinin ödenmesine, geçerlilik süresine ve tüm aile bireylerini kapsamasına dikkat edin.

YORUM YAP