Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur'ın istifası istendiDieHaber.Com

18 Eylül 2021 - 00:41

Başkanının istifa etmesi istendi

Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur’ın şehirdeki evsiz kimselere yardım eden kuruluştan sağladığı “aşırı” gelirden ötürü istifa etmesi istendi.

Başkanının istifa etmesi istendi
Son Güncelleme :

08 Haziran 2017 - 15:22

Mayeur’ın, “Samusocial” adlı derneğin yönetiminde olduğu 2015 yılında 20 bin euroluk ücret aldığı ortaya çıkınca istifa çağrılarına neden oldu.

İstifa istemi

Belçika’da sistem, dernek yönetimindeki görevi nedeniyle Sosyalist Partili Mayeur’ın toplantı başına sembolik bir ücret almasını gerektiriyor. Buna karşın Mayeur’ın, kar amacı gütmeyen dernekten yıllık elde ettiği gelirin katıldığı toplantı sayısına karşılık gelmediği görüldü. Belçika’daki çeşitli siyasi parti temsilcileri ortaya çıkan durumun “etik” olmadığı gerekçesiyle Belediye Başkanı Mayeur’ın istifasını talep etti.
Yerel bir televizyonda konuşan ve Mayeur ile aynı siyasi partiden olan  BrükselBölge Başbakanı Rudi Vervoort, “Mayeur istifa etmeyi değerlendirmeli.” açıklamasında bulundu. Sosyalist Flamanlar Partisi’nden  Brüksel Bölge Ulaştırma ve Kamu İşleri Bakanı  Pascal Smet, “Samusocial” skandalının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Mayeur en kısa zamanda sorumluluk almalı ve istifa etmeli.” değerlendirmesinde bulundu.
Belçika’daki muhalefet partileri Flaman Hristiyan Demokrat Partisi ve Demokratik Hümanist Merkez (CDH) partisi temsilcileri de,  Brüksel halkının Belediye Başkanı Mayeur’e olan güvenini yitirdiğini, Mayeur’ın şerefini korumak için istifa etmesi gerektiğini açıkladı.
Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ay  Brüksel’e yaptığı ziyaret sırasında “Herhangi bir toplanmaya izin vermeyeceği” yönünde yaptığı açıklamayla tartışmaya yol açmıştı. Açıklamaya rağmen  Belçika’da yaşayan Türkler,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamak için kaldığı otelin önünde bir araya gelmişti.

YORUM YAP