upscalerolex.to watches is usually well-known .

Hürriyet alay konusu olduDieHaber.Com

16 Ocak 2022 - 13:13

Bild Gazetesi yazdı, Hürriyet yanlış tercüme edince alay konusu oldu

Hürriyet Gazetesi, adı “Tutuklama Kararı” anlamına gelen rapçi “Haftbefehl”in adını öyle algılayınca, “Ünlü rapçi tutuklandı” diye haber yapıp haber rezaletine imza attı

Bild Gazetesi yazdı, Hürriyet yanlış tercüme edince alay konusu oldu
Son Güncelleme :

19 Aralık 2017 - 2:16

Avrupa haber merkezini kapatan ve neredeyse bütün gazetecilere çıkış veren Hürriyet Avrupa, bir kez daha alay konusu oldu. Almanca bilen editörlere ve tecrübeli gazetecilere çıkış verdikten sonra habercilikteki kaliteyi çok düşüren Hürriyet, aldığı tasarruf önlemlerinin karşılığını dün rezil olarak gördü.

Almanca rezaleti

Hürriyet, Almanya’da “Haftbefehl” adı altında ünlenen Türk rap müziği sanatçısı Aykut Anhan’ın tutuklandığını yazdı. Hürriyet’te “Rap’çi Aykut Anhan doğum gününde tutuklandı” başlığıyla yayınlanan haberde şöyle denildi: Almanya’nın Hamburg kentinde 32’nci yaş gününü kutladığı mekanda olay çıkaran rap’çi Aykut Anhan tutuklandı.
Hamburg’un ünlü mekanlarından birinde hafta sonu doğum günü partisi düzenleyen rap’çi Aykut Anhan’ın misafirleriyle, aynı gece mekanda eğlenen diğer müşteriler arasında kavga çıktı. Bir anda sandalye ve masaların havada uçuştuğu gecede müşteriler korkuyla mekanı terk etti.
Olayın büyümesi üzerine emniyet yetkilileri yedi polis ekibini eğlence yerine sevk etti. Yakalanan müzisyen Aykut Anhan tutuklanarak cezaevine konuldu. Çıkan olaylarda yaralanan bir kişi ise hastanede yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi.
Aykut Anhan’ın şarkılarının sözleri, genellikle şiddet ve uyuşturucu içeriyor.”

“Haftbefehl”

Berlin mahreçli yazılan yanlış haber, “Haftbefehl” kelimesinin yanlış algılanmasından kaynaklanıyor. Almancayı çok iyi bilmediği birinin yazdığı tahmin edilen haberde yapılan amatörce hata, ünlü rapçinin tutuklandığı şeklinde yanlış bir haberin yayılmasına yol açtı. Aslında rapçinin adı “Haftbefehl”, Türkçe’de “Tutuklama Kararı” manasında.
Yani Hürriyet, rapçinin adını gördüğü haberde “tutuklama kararını” görünce, sanatçının tutuklandığını yazmış. Konuyla ilgili olarak www.diehaber.com Hamburg Polisi Basın Sözcüsü’nü aradı. Telefondaki sözcü de Hürriyet’in yanlış anladığı habere gülerek, “Hayır, hiç kimse tutuklanmadı. Bir kavga çıkmış. Ama kavgadan sonra herkes dağılmış. Bir yaralı vardı. O da bilgi vermek istemedi. Sonunda kimse gözaltına falan alınmadı” dedi.

İlk skandal değil

Hürriyet’in Almanya kaynaklı haberlerinde bu tür hatalara sık rastlanıyor. Hürriyet birkaç yıl önce de yine çok konuşulan bir habercilik skandalına imza atmıştı. Hürriyet, 2013 yılındaki genel seçimden sonra CSU’lu politikacı Gerd Müller’in bakan olmasının ardından “Ünlü eski futbolcu bakan oldu” diye yazmıştı. Sosyal medyada günlerce konuşulan olayda da yine Hürriyet ekibinin tecrübesizliğinin bunda rol oynadığı dile getirilmişti. Özellikle Twitter ve Facebook’ta büyük yankı uyandıran haber skandalında Hürriyet, “Türk gazetesi bakanı futbolcu yaptı” diyerek en çok dalga geçilen gazete olmuştu.

YORUM YAP