AŞIDA BAVYERA EYALETİ İLE DİTİB İŞBİRLİĞİ YAPTI - DieHaber.ComDieHaber.Com

26 Temmuz 2021 - 16:27

AŞIDA BAVYERA EYALETİ İLE DİTİB İŞBİRLİĞİ YAPTI

Bavyera Başbakanı Markus Söder aşı sponsoru olarak, camide aşıya destek verdi. Camiye Başbakan ile birlikte gelen Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König’de, DİTİB’e bağlı Eyüp Sultan Camisinde aşı oldu. 

AŞIDA BAVYERA EYALETİ İLE DİTİB İŞBİRLİĞİ YAPTI
Son Güncelleme :

14 Haziran 2021 - 0:50

Bavyera  Başbakanı Markus Söder (CSU) ile Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı CSU’lu  Marcus König Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi olan DİTİB’ e bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Camisinde ,Belediye işbirliği ile aşılama kampanyası çerçevesinde birlikte Camiye gelerek, aşılamaya destek verdiler.

Johnson&Johnson aşısının özel tahsisi sayesinde 11 Haziran tarihinde saat 09.30 başlayan aşılama işlemini, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz’de takip etti. Kuzey Bavyera DİTİB Başkanı Hasan Aslan’da misafirleri ile yakından ilgilendi.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Program boyunca sıkı güvenlik önlemleri alındı .Akredite olan gazeteciler dışında kimse içeri kimse alınmadı. Kuzey Bavyeranın en büyük camisi olan DİTİB Eyüp Sultan Camisi avlusunda ,Başbakan  Markus Söder, Belediye Başkanı Marcus König, Başkonsolos Serdar Deniz ile Kuzey Bavyera DİTİB başkanı Hasan aslan birer konuşma yaptılar.

AŞI AŞI AŞI

İlk köz alan Marcus König, sözlerine aşı aşı aşı diye başladı. Çünkü başka çaremiz yoktur diyen Belediye Başkanı König, DİTİB ile  ortak çalışmayı yaptık ki, daha geniş kitlelere ulaşalım. Başka alternatifimiz yok . Korona hastalığı geçirmiş biri olarak Camideki ilk aşıyı ben olacağım dedi

KUZEY  BAVYERADA 138 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Başkonsolos Serdar Deniz’de dünya genelinde 3 .5  milyon insanın korona nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, Almanya’da hayatını kaybedenlerin sayısının 90 Bin’e ulaştığını vurguladı. Kuzey Bavyera’da görev bölgesinde 138 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini belirten Serdar Deniz ,Dünya sağlık örgütünün onay verdiği tüm aşıların yaptırılması gerektiğinin altı çizdi.

ÖNLEMLER SAYESİNDE YASAKLAR GEVŞETİLDİ

Bavyera Başbakanı Markus Söder ise, alınan önlemler sayesinde yasakların gevşetildiğini vurguladı. Söder şöyle  konuştu:

Aşı olmak çok önemli ,bundan başkan çare yok. Hani aşının olması önemli değil .İlk aşı hangisi olursa olsun yaptırılmalıdır. Ancak bazen aşı bulmakta zorlanıyoruz .Amerika, bize yarım milyon aşı verecekti. Önce verilen sözlerin tutulması gerekiyor. Toplumun  bazı katmanları aşıdan korkuyorlar. Bu korkuyu yenmek için değişik yerlere gidiyoruz. Şimdi ise DİTİB ile işbirliği yaptık. Daha sonra Kültür derneklerine gideceğiz”

BÜTÜN DİNLER MUZDARİP

DİTİB Kuzey Bavyera Başkanı Hasan’da, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti belirterek ,Korona pandemisi sadece sağlık, siyasi, sosyal ve ekonomik bir meydan okuma değil, aynı zamanda tüm dinlerin inananları da bu pandemiden mustarip diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Cami konferans salonuna geçildi ve burada ilk aşıyı Belediye Başkanı Marcus König yaptırdı. Başbakan Markus Söder‘de König’in arkasında durarak ona cesaret verdi. König’e aşıyı Dr. Ferhan Şule Kabak yaptı.

500 DOZ JOHNSON&JOHNOS AŞISI TAHSİS EDİLDİ

1000 doz Johonson&Johnson aşısının 500 dozu camiye tahsis edildi Kayıt olan 500 kişide sıra ile içeri alınarak, önce masalarda bilgilendirildi. Ve daha sonra aşıları yapıldı. İkinci aşıyı ise, Nurnberg Belediyesi Uyum Meclisi başkanı İlhan Postaloğlu yaptırdı. Başkonsolos Serdar Deniz, ilk aşılar boyunca aşı olanlara destek verdi. Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

YORUM YAP