Almanya'da kiracıların cebinden fazla para çıkıyor - DieHaber.ComDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 15:36

Almanya’da kiracıların cebinden fazla para çıkıyor

Almanya’da yüksek kira artışlarını önlemek amacıyla çıkarılan yasalar beklentiyi karşılamadı. Federal hükümetin tüm çabalarına rağmen, ülkede kira artışlarının önüne geçilemiyor.

Almanya’da kiracıların cebinden fazla para çıkıyor
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2017 - 15:52

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre; yeni düzenlenen kira sözleşmelerinin yüzde 44’ünün,

yasalara aykırı şekilde yüksek kira bedellerini içerdiği açıklandı. Kiracılar yapılan yeni sözleşmelere göre, ödenmesi gereken kiradan daha fazlasını ödeyecek.
Buna göre; 2017 yılında kiracıların cebinden taplamda 310 Milyon Euro daha fazla para çıkacak. Bu da yaklaşık olarak kiracı başına yıllık bin 700 Euro’ya tekabül ediyor.

Yeşiller Federal Meclis Grubu tarafından yaptırılan araştırmaya göre; Berlin, yüzde 58 ile en yüksek kira artışı olan kent listesinde birinci. Berlin’i yüzde 36 ile Hamburg ve yüzde 19 ile Stuttgart izliyor.
313 şehri kapsayan kiraların fahiş artışını engellemeyi hedefleyen yasa, yaklaşık iki yıldır uygulanıyor. Fahiş kira artışlarını önlemeyi amaçlayan yasaya göre; yeni kiraya verilen bir dairenin kira bedeli aynı bölgede ödenen kira bedelinin yüzde 10’unu geçemeyecek. Ancak yasada yeni yapılan veya restore edilen daireler istisna olarak tutuluyor.

YORUM YAP