Alman dergisinden Türk dizilerine övgü - DieHaber.ComDieHaber.Com

3 Aralık 2021 - 00:46

Alman dergisinden Türk dizilerine övgü

ALMANYA’NIN dünyaca ünlü Spiegel Dergisi, Türk dizilerine övgüler yağdırdı.

Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 22:41

Alman dergisinden Türk dizilerine övgü

Türkiye’nin televizyon dizileri ihracatında dünyada ABD’den sonra ikinci sıraya oturduğu belirtilen Spiegel’in haberinde Şili’den Pakistan’a milyarlarca insanın Türk dizilerini seyrettiği ifade edildi. 

Spigele’in haberinde Türkiye’nin İHA, SİHA ve diğer askeri gücünün yanı sıra dizileri ile de dünya çapında kültürel etki sahibi olduğu kaydedildi. Özellikle Avrupa ve ABD’de anti Erdoğan ile Türkiye propagandasına rağmen kültürel olarak kamuoylarında olumlu etki oluşturulduğu dikkati çekilirken sadece ‘’Muheteşem Yüzyıl’ dizisi ile 60 ülkede 200 milyon izleyeciye ulaşıldığı aktarıldı. 

2002’den beri Türkiye’nin dünyada 100’den fazla ülkeye 200’ün üstünde dizi ihraç ettiğine değinilen haberde tarihi dizilerin yanısıra aile ve aşk dizilerinin de ilgi ile izlendiği kaydedildi. 

‘’Diriliş Ertuğrul’’ dizisinin Müslüman ‘’Game of Thrones’’ dizisine benzetilen haberde Venezula Devlet Başkanı Nicolas Maduro gibi dünyada pek çok devlet adamının da bu diziyi takip ettiği belirtildi.  

Türk dizilerinin Arap dünyasında rahatsızlık oluşturduğuna dikkat çekilen haberde Osmanlı’yı olumsuz anlatan ‘’Ateş Krallığı’’ dizisini yayına koyduğu kaydedildi. Buna rağmen Ateş Krallığı dizisinin Türk dizilerinin başarısı ile örtüşemediği aktarıldı. 

Türk dizilerinin 2023’e kadar 1 milyar izleyici kapasitesine ulaşmasının beklendiği aktarılırken Almanya’da da Türk dizilerine ilginin arttığı ifade edildi. 

YORUM YAP