23 nisan Heusenstamm'da coşkuyla kutlandı - DieHaber.ComDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 13:33

23 nisan Heusenstamm’da coşkuyla kutlandı

MUSTAFA Kemal Atatürk’ün emaneti 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Frankfurt yakınlarındaki Heusenstamm’da merkezi bir törenle büyük bir coşkuyla kutlandı.

23 nisan Heusenstamm’da coşkuyla kutlandı
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2017 - 16:35

Frankfurt Başkonslosluğu’nun öncülüğünde, Türk Öğretmenler Derneği Hessen, Türk Toplumu Hessen, Almanya Türk Öğretmenler Federasyonu ve Türk-Alman Eğitim Platformu’nun katkılarıyla düzenlenen törene Hessen Eyaleti’nden onlarca okul, onlarca Türkçe öğretmeni, yüzlerce çocuk ve veli katıldı.
SALONU TIKA BASA DOLDURDULAR
Heusenstamm Martinseehalle’yi tıka basa dolduran aralarında Hessen Eyaleti CDU’lu Milletvekili İsmail Tipi, Hessen Türk Öğretmenler Derneği (TÖDER) Başkanı Zeynel Fırat, Almanya Türk Öğretmenler Federasyonu Genel Başkanı (ATÖF) Yücel Tuna ve Hessen Türk Toplumu Başkanı Atilla Karabörklü’nünde olduğu 2 bin 500 kişinin katıldığı merkezi etkinlikte şiirler okundu, folklor ve dans gösterileri büyük bir coşkuyla izlendi.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Türk ve Alman milli marşlarının okunmasıyla başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasında konuşan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı,” 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Büyük önder Atatürk “çocuklar, milletin geleceğidir” diyerek armağan ettiği bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.” dedi ve “Milletimize ve bütün çocuklara bu bayram kutlu olsun” diye konuştu.

“HER YIL DAHA GÖRKEMLİ KALABALIK”
Heusenstamm kasabasının Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Türk kökenli Belediye Başkanı Avukat Halil Öztaş ,” Geçen yıl da aynı yerde merkezi kutlama yapmıştık. Kutlamanın bu yıl daha görkemli daha kalabalık daha coşkulu olduğunu görmekten çok çok mutluyum. 23 Nisan Bayramını kutlayarak, Türkleri Heusenstamm’ın zenginliği olarak görüyoruz” diye başladığı selamlama konuşmasında eğitimin önemine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarınızın eğitimli olması için onlara sahip çıkın, onlara desteğimizi esirgemeyin. Eğitimli bir Türk gençliği hem Türkiye hemde yaşadığımız Almanya’ya faydası olacaktır. Çocuklar, ne yaparlarsa yapsınlar, dönüp gelecekleri güvenli bir limanları olduğunu bilsinler.”

Yedi saati bulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 97. Yılı kutlama etkinliği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasında ayrıca Frankfurt Türkgücü ile Heusenstamm futbol kulüplari arasında minikler futbol maçı yapıldı. Türk hakem Bilal Can’ın yönettiği karşılaşmayı Frankfurt Türkgücü minikleri 5-0 kazandı.  İsa DEVEÇEKEN / HEUSENSTAMM

YORUM YAP