Mersin Üniversitesi ile Giessen Üniversitesi işbirliği yapıyor - DieHaber.ComDieHaber.Com

22 Eylül 2021 - 13:50

Mersin Üniversitesi ile Giessen Üniversitesi işbirliği yapıyor

Almanya’nın Giessen Üniversitesi ile Mersin Üniversitesi gelecekte akademik çalışmalarını birlikte yapacağı belirtildi. TASV Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ortaklaşa çalışmalar Türkiye Almanya ilişkilerine büyük katkı sağlayacak” dedi.

Mersin Üniversitesi ile Giessen Üniversitesi işbirliği yapıyor
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2017 - 9:51

Almanya’nın en köklü ve dünyaca ünlü üniversitesi Giessen Justus Liebig Üniversitesi ile Türkiye’nin Mersin Üniversitesi gelecekte birlikte akademik çalışmalar yapma kararı aldı. Yapılan işbirliğinin hem bilimsel hem de sosyo kültürel alanda Türkiye-Almanya ilişkilerine büyük katkı sağlayacağını ifade edildi.

İki üniversite arasında dostluk ve bilimsel ilişki kurulmasını sağlayan Türk Alman Sağlık Başkanı ve Giessen Justis Liebig Üniversitesi Kültürlerarası Bölüm Başkanı Doçent Dr. Yaşar Bilgin, Mersin Üniversitesi ile Giessen  Üniversitesi’nin yaptıkları ortak çalışmalarla bilim dünyasına önemli katkılar sunacağını belirterek, ‘’İki ülke dost ülke. Bu tür etkinlikler de bu dostluk daha pekişecek. Çalışmalar sadece bilimsel alanda kalmayıp sosyal ve kültürel alanda da olacak ve Türkiye Almanya ilişkilerine büyük katkı sağlayacak” dedi.
Görüşmelerde bulunmak üzere Almanya’ya gelen profesör ve doktorlardan oluşan heyet ile Giessen JL Üniversitesi mensupları onuruna verilen yemeğe çok sayıda konuk katıldı.
ORTAK ÇALIŞMALAR HEDEFLENİYOR
Giessen Üniversitesi ile ortaklaşa bilimsel çalışmalar yapmayı hedeflediklerini vurgulayan konuşmasında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Biri tıp olmak üzere yedi bölümde anlaşma yaparak birlikte çalışmalar yapma kararı aldık. Bunu ileride diğer bölümler de takip edecek. İlk etapta karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişimi yapacağız”  diyerek yapılan görüşme ve çalışmalardan memnun olduklarını söyledi.
Kısa adı MEÜ olan Mersin Üniversitesi’nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kurularak, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçtiğini ve İlk mezunlarını 1997 yılı Haziran ayında verdiğini dile getiren Prof. Dr. Çamsarı, “Kent merkezi ve kasabalarda üniversitemizde 45 bine yakın öğrenci yüksek öğrenim görmekte. 16 fakülte, 12 yüksek okul ve 8 meslek yüksek okulunda çalışanlarıyka birlikte 50 bine yakın yeni ama büyük bir aileyiz. Giessen üniversitesi mazisinde başarılarla dolu köklü bir bilim yuvası. Özellikle bizim fakültelerimiz bu tecrübeli çalışmalardan faydalanacak” dedi.

“BİLİM DÜNYASI FAYDALANACAK”
Giessen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hans-Rudolf Tinneberg, iki üniversitenin birlikte yapacağı çalışmaların iki ülke başta olmak üzere bilim dünyasına büyük faydası olacağını vurguladığı konuşmasında ,”Türkiye ve Almanya’da iki ülkenin genç bilim insanlarını buluşturmayı ve  uluslarası işbirliği olanaklarını artırmayı hedefliyoruz” diyerek memnuniyetini belirtti.
Hessen Eyaleti Hür Demokrat Parti Milletvekili Wolfgang Greilich’in de arasında olduğu çok sayıda politikacı ile bilim adamlarının hazır bulunduğu Giessen İstanbul Restaurant’taki davete katılan Frankfurt Türkiye Kültür ve Turizm Ataşesi Osman Şahin, Prof. Çamsarı ve eşi .  Dr. Memnune Çamsarı’ya içerisi kitap dolu paket hediye etti. Ayrıca konuklara Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz’da içinde Ordu kenti fındıkları bulunan hediye paketl sunması dikkat çekti. İsa DEVEÇEKEN/ GIESSEN

YORUM YAP