Camide Meslek Eğitimi Fuarı - DieHaber.ComDieHaber.Com

25 Şubat 2021 - 22:17

Camide Meslek Eğitimi Fuarı

Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği´nin girişimiyle KUBI ve Frankfurt-Fechenheim Eyüp Sultan Camii´inde Hessen Eyaleti Uyum konuları müsteşarı Kai Klose´nin himayesinde bir günlük meslek eğitimi fuarı düzenlendi.

Camide Meslek Eğitimi Fuarı
Son Güncelleme :

30 Eylül 2018 - 12:41

Hessen Eyaleti Uyum MüsteşarI Kai Klose´nin yanısıra TC Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, KUBI Başkanı Arif Arslaner, Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt, Fechenheim’deki bazı okul ve eğitim kurumu temsilcileri, Fechenheim Eyüp Sultan Camii Başkanı Habip Alkan, İGMG Griesheim başkanı Halis Çalışkan, Hamidiye Camii başkanı Rahmi Şeker, çok sayıda Frankfurt Yabancılar Meclisi üyesi, Türk Eğitim Platformu sekreteri Yadel Oktay Coşkun, cok sayıda veli öğrenci ve genç sığınmacıların katıldı.

Platformda KUBI, Frankfurt IHK, Frankfurt el sanatları odası, Frankfurt iş ve işçi bulma kurumu Fechenheim ve çevresindeki işveren ve sanayi kuruluşlarının açtıkları standlarda meslek eğitimi ve meslekler hakkında bilgi verildi.

Toplantıda kısa açılış konuşması yapan Hapip Alkan, Fechenheim Eyüp Sultan Camii olarak, sadece din hizmetleri alanında hizmet vermekle kalmayıp, sosyal, eğitim ve gençlik alanlarında faaliyetlerde bulunduğu ve bugün KUBI ile ortaklaşa düzenlenen meslek eğitimi fuarının da bunun bir örneği olduğunu söyledi.

TC Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı yaptığı konuşmada verdiği çarpıcı rakamlarla Türk gençlerinin eğitim sadece Alman gençleriyle kıyaslamada değil diğer yabancı gençlerle kıyaslandığındada çok geri kaldığının altıni çizerek, Türk gençlerinin eğitimi ve meslek öğrenmesi konusunda her türlü faaliyet ve gayreti desteklediğini belirterek KUBI ve Fechenheim Eyüp Sultan Camii ortaklığında yapılan meslek eğitimi fuarının yapılması konusunda memnuniyetini dile getirdi ve gençlere daha çok çalışarak mutlaka üniversite eğitimi yada bir meslek öğrenmeleri çağrısında bulundu.

Etkinliğin himayedarı müsteşar Kai Klose yabancı gençleri eğitim ve mesleki alanda entagrasyonuna katkıda bulunma amacındaki meslek eğitimi fuarını Hessen Eyaleti Hükümetini temsilen memnuniyetle himayesi altına aldığını belirterek iyi eğitimin iş ve toplumsal hayatta başarılı uyumun anahtarı olduğunu söyleyerek, bu etkinliği ortaklaşa geliştiren KUBI ve Fechenheim Eyüp Sultan Camii´ne teşekkür etti.

Almanya´da son yıllardaki yüksek konjonktür  ve demografik gelişme nedeniyle bir çok alanda kalifiye eleman açığına dikkat çeken müsteşar gençlerin iyi bir eğitim alarak meslek eğitimi almalarına Hessen Eyaleti Hükümeti olarak büyük önem verdikleri ve desteklediklerini  söyleyerek gençlerin kendilerine sunulan eğitim ve meslek öğrenme imkanlarından faydalanmalarını tavsiye etti.

Meslek Eğitimi Fuar´ının organizatörlerinden KUBI Başkanı Arif Arslaner  Türk kökenliler arasında en çok işsizin Frankfurt´unda içinde olduğu Rhein-Main bölgesinde olduğuna dikkat çekerek, yüksek beyin gücü gerektiren yüksek kalifiye istihdam alanı olan bu bölgede iş bulmak için sadec bir meslek öğrenmenin yeterli olmadığını onun yanında öğrenilen meslek alanında uzman olunmasınında gerekli olduğunu söyleyerek iyi eğitimin altını çizdi ve dil bilme ve zanaat öğrenmenin 100 yıl önce Anadolu da bile önemli olduğunu dedesinin “Arapça, Farsça bilmiyorsan, zanaatın da yoksa Mısır’da kral olsan neye yarar” sözünü hatırlatarak dile getirdi.

Etkinlik çerçevesinde KUBI bünyesinde KAUSA meslek eğitimi danışma ve bilgilendirme merkezi temsilcileri Almanya dual eğitim sistemi ve meslek eğitimi konusunda bilgi vererek sorulan soruları cevaplandırdılar.

Yapılan sunum ve konuşmalar akabinde katılımcılar Fechenheim Eyüp Sulan Camii kadın kolu tarafından hazırlanan açık büfe çay kahve eşliğinde, katılımcılar standları tek tek gezerek çeşitli meslekler ve meslek eğitimi sistemi konusunda bilgi edinme fırsatı buldular.

Etkinlik ile ilgili bir değerlendirme yapan Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt, kamuoyunda Müslümanlara ve onları temsil eden Müslüman teşkilatlara karşı menfi bir havanın hakim olduğu bu hassas ortamda Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği´nin inisyatifi ile KUBI ve Fechenheim Eyüp Sultan Camii ortaklığında cami avlusunda yapılan meslek eğitim fuarı çerçevesinde Hessen Eyaleti Uyum Müsteşarı Kai Klose ile TC Frankfurt Başkonsolos´unun bir araya gelmesi önemli sembolik bir değeri olduğunu söyleyerek, başarılı geçen etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

YORUM YAP

BENZER HABERLER