Almanya'nın başkenti Berlin'de Türk derneği kundaklandı - DieHaber.ComDieHaber.Com

25 Şubat 2021 - 22:13

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türk derneği kundaklandı

Almanya’nın başkenti Berlin’de kimliği belirsiz kişiler, Türk Eğitim Derneği binasını kundakladı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türk derneği kundaklandı
Son Güncelleme :

21 Eylül 2018 - 0:34

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türklerin yoğun olduğu yaşadığı Neukölln ilçesinde kimliği belirsiz kişi veya kişiler, Türklere ait bir derneğe bu sabah taşlarla saldırıp binayı ateşe verdi. Yangın çevredekiler tarafından söndürülürken, camları kırılan derneğin önündeki yaya kaldırımına da “Afrin için başkaldırın” ifadeleri yazıldı.

Berlin Türk Eğitim Derneği Başkanı Rüştü Kam yaptığı açıklamada, polisin olaya ilişkin bugün erken saatlerde kendisini aradığını, derneğin taşlandığını, ateşe verildiğini ve yangının komşular tarafından söndürüldüğünü söylediğini aktardı.

Derneğin önündeki kaldırma “Afrin için başkaldırın” şeklinde bir yazı yazıldığını ifade eden Kam, “Bunu kim yapmıştır? Hedef şaşırtma mıdır? Yazıldığı gibi malum adres midir? Onu bilemiyoruz.” dedi.

Kam, saldırının fallerinin en kısa zamanda ortaya çıkarılmasını umut ettiğini söyledi.

Alman güvenlik güçlerine çağrıda bulunan Kam, “Almanya’da yaşadığımız için Alman güvenlik güçleri güvenliğimizi korumakla görevlidir. Bu ilk olmuyor. Fazla olmaya başladı Türklere yönelik saldılar. Arzumuz ve isteğimiz yasal haklarımızın en iyi şekilde güvence altına alınması ve korunmasıdır. Bunu istiyoruz Alman güvenlik güçlerinden.” ifadesini kullandı.

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik kundaklanan Türk Eğitim Derneğini ziyaret etti

Kundaklamayla ilgili bilgi alan Çelik, Türk Eğitim Derneği Başkanı Rüştü Kam’a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başkonsolos Çelik, burada yaptığı açıklamada, bu tür olaylardan dolayı yılbaşından beri dernekleri ve camileri ziyaret etmek durumunda kaldığını belirterek, “30’dan fazla Almanya genelinde ve Berlin’de camilerimizin yakılmasına kadar bir süreç yaşadık. Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz.” dedi.

Alman muhataplarla bu konuyu gündeme getirdiklerini dile getiren Çelik, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ettiklerini söyledi.

“Bu terör saldırısıdır”

Terör saldırılarına karşı teyakkuzda olunması gerektiğine dikkati çeken Çelik, “Bu, Almanya ve Türkiye, bütün ülkeler, bütün Batılı ülkeler için önemli bir unsur. Teröre karşı çok dikkatli olup, terör konusunda hiçbir ayrım yapmadan, buna karşı hep birlikte durmamız gerekiyor. Burada yapılan bir terör saldırısıdır, bu görülüyor, yerdeki propagandadan da belli oluyor. Burada önemli olan teröre karşı sağlam durmak.” ifadelerini kullandı.

Bu saldırıların birçoğunda faillerin bulunamadığına işaret eden Çelik, bunu Alman makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde dile getirdiklerini ve faillerin bulunup hakim karşısına çıkarılmasını talep ettiklerini vurguladı.

Dernek Başkanı Rüştü Kam da Başkonsolos Çelik’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

YORUM YAP

BENZER HABERLER